Firmy čeká tabletová horečka, připravte se na ni

Martin Noska | 03.10.2012 | Mobilita | Žádné komentáře

Stačilo jen několik krátkých let a svět tradičního podnikového IT se prakticky zhroutil, aby uvolnil prostor zcela novému modelu. Ačkoliv při uvedení prvního iPadu (teprve v roce 2010) ještě řada komentátorů vážně uvažovala o tom, zda se Applu může povést v dosud nepříliš populární kategorii tabletů vůbec prorazit, dnes nikdo nepochybuje o tom, že tablety zcela změnily to jak pracujeme, jak se bavíme a jak komunikujeme.

iPad se během pouhých třech let stal prakticky regulérním nástrojem využívaným v byznysu pro běžnou práci. A i když si jej ze začátku většina uživatelů kupovala čistě pro osobní účely, stal se iPad brzy i jejich neodmyslitelným pomocníkem v práci. Jen letos by se mělo podle agentury IDC prodat celosvětově 117,1 milionů tabletů, z nichž nadpoloviční většina bude nést právě značku jablka.

Tablety mění podnikové prostředí

Analytici Forresteru v rámci svojí predikce založené na globálním průzkumu mezi manažery ve firmách, tvrdí, že tablety přinesly naprostý zlom v podnikovém IT, protože „výpočetní prostředky“ se konečně staly osobní a uživateli oblíbené, zatímco předtím šlo většinou o neosobní pracovní nástroje.

Od roku 2010 tak lze hovořit o nové éře tabletů. Podle Forresteru tuto novou epochu charakterizují následující jevy:

Dramatický nárůst využívání tabletů. V roce 2016 již bude po celém světě používáno již 750 milionů tabletů. Zatímco v případě PC to trvalo více než 20 let, než jejich uživatelská základna činila tři čtvrtě miliardy lidí, u tabletů to bude méně než třetina této doby. A to navíc při mnohem kratším životním cyklu těchto přístrojů. Jen v roce 2016 se pak po celém světě prodá podle Forresteru 375 milionů nových tabletů a zhruba třetina z nich bude využívána čistě pro účely byznysu.

Většina firem bude považovat práci na tabletech za samozřejmost. Podle Forresteru 82 % organizací počítá s podporou používání tabletů svými zaměstnanci. Firmy tak doslova zasáhne tabletová horečka, která přijde prakticky ze dne na den. Řadu tabletů navíc bude vlastněna přímo zaměstnanci a již poslední globální průzkum Forresteru ukázal, že 12 % tzv. informačních pracovníků (tedy nemanuálně pracujících) používá tablety a 8 % si je i samo platí. Také více než polovina z 1 004 dotázaných firem plánuje zvýšit v příštím roce svoje výdaje do mobilních zařízení, jejich správy a do aplikací o deset procent.

Práce odkudkoliv a kdykoliv se s tablety stává realitou. Tablety podle prognózy Forresteru dokáží to, co začaly notebooky, ale co se jim díky konstrukčním omezením nepodařilo dotáhnout do konce. Tedy nabídnout totální mobilitu a práci odkudkoliv a kdykoliv. Dnes zhruba 15 % informačních pracovníků používá nejméně tři různá propojená zařízení pro svoji pracovní činnost, pracují nejméně ze tří různých lokalit a používají nejméně sedm různých aplikací. A 30 % informačních pracovníků pak spadá alespoň do dvou z těchto tří kritérií. Nástup tabletů tento trend podle analytiků Forresteru výrazně urychlí, umožní práci z jakéhokoliv místa a zvýší produktivitu.

Nepodceňujte nastávající změnu

Otázkou dnes již není to, zda firmy a jejich zaměstnanci chtějí tablety. Protože pohodlí, přenositelnost a náklady je dělají ve srovnání s tradičními firemními notebooky velmi atraktivní. Spíše jde o to, jak si firmy poradí s adopcí těchto přístrojů, zda se budou snažit prosadit pevná pravidla a nebo naopak nechají zaměstnancům volnost. Podle Forresteru ani jedna z těchto cest sama o sobě není řešením a v praxi bude nejčastějším modelem kombinace obojího. Ředitelé IT pak nesmí zaspat dobu a připravovat se na tuto radikální změnu již nyní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz