IGZO panely – budoucnost LCD displejů?

Albert Ryba | 22.10.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Zdá se, že technologie pro výrobu LCD panelů nějakou dobu zamrzly na jednom místě. To samo o sobě je výzvou pro inovace. A jak lze v současné době očekávat, ty povedou zejména směrem k nižší spotřebě. Právě tu totiž slibují nové IGZO panely, které mají potenciál nahradit stávající technologie.

Průkopníkem v oblasti IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide) je japonská firma Sharp, která začala s výrobou IGZO panelů letos v dubnu, přičemž právě na čtvrtý kvartál měla naplánováno výrazné zvýšení produkce. V původní nabídce byly 32“ panely s rozlišením 3840 x 2160 bodů pro velkoplošné displeje a pak 10“ a 7“ panely s rozlišením 2560 x 1600, respektive 1280 x 800 bodů vhodné zejména pro tablety.

Výhody IGZO panelů na všech frontách

IGZO je materiál, který v LCD panelu nahrazuje tradiční amorfní křemík (a-Si) a vyznačuje se oproti němu čtyřicetkrát vyšší pohyblivostí elektronů. To umožňuje vytvářet displeje s mnohem nižšími reakčními dobami, menší spotřebou a také s většími rozlišeními. U dotykových displejů pak dochází i k lepšímu rozlišení signálu od šumu. Klasická a-Si technologie má svoje kořeny již v roce 1888, kdy byly tekuté krystaly křemíku objeveny rakouským botanikem a chemikem Friedrichem Reinitzerem.

Samotní zástupci Sharpu tvrdí, že spotřeba IGZO displejů je jen na úrovni 10 až 20 % energie vyžadované tradičními panely a jsou také tenčí, díky čemuž mohou být dobře využity v ultratenkých přístrojích, jako jsou zmíněné tablety a nebo třeba i ultrabooky. Vzhledem k vyšší ceně než u tradičních LCD s amorfními křemíkovými krystaly lze očekávat, že se nové displeje objeví zejména v kategorii dražších zařízení.

IGZO panely míří do mainstreamu

Plánem Sharpu je začít nabídnout tyto nové panely velkým výrobcům PC, od čehož si slibuje oživení svých příjmů. Podle informací agentury Reuters probíhají jednání s takovými společnostmi, jako Lenovo, Dell a HP, které patří mezi významné výrobce ultrabooků. Sharp má také již domluvený kontrakt na IGZO panely pro tablety od Applu.

Pokud se nové IGZO panely uchytí, mohly by se pomalu stát mainstreamem a přinést tak dlouho očekávaný posun v oblasti LCD displejů. Velmi atraktivním trhem by mohl být i segment smartphonů, kde je zejména nižší spotřeba vítaným benefitem. Není náhoda, že právě první smartphone s IGZO panelem představil Shart tento měsíc. Jedná se o model Aquos Phone Zeta SH–02E s displejem 4,9“ a s rozlišením 720 x 1280.

Více o technologii IGZO panelů najdete také v následujícím videu:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− šest = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz