Jaké výhody přináší mobilní pracovní styl?

Thomas Huber | 12.10.2012 | Mobilita | 1 komentář

Je mobilní pracovní styl jen módou nebo již nutností? Jaké výhody přináší firmám i zaměstnancům? Svůj pohled na toto téma nám poskytl Thomas Huber ze společnosti Citrix.

Mobilita znakem dnešní doby

Při slovech mobilní pracovní styl mají někteří IT manažeři či majitelé firem husí kůži, protože si automaticky tato slova spojí s možným únikem dat, nižším zabezpečením, touhami zaměstnanců po nejnovějších technologických zařízeních a dalšími vymoženostmi dnešní doby, jako je home office či práce odjinud než z kanceláře.

Globálně ale pracuje čím dál více lidí mimo kancelář a vyžadují flexibilitu, aby nebyla práce místem, kam chodí, ale tím, co dělají – ať už to dělají odkudkoliv. Široké spektrum nejrůznějších zařízení nabízí lidem mnoho možností výběru toho, co preferují, a na čem chtějí pracovat. Neuvěřitelným tempem roste různorodost koncových uživatelských zařízení a tomuto trendu se budou muset postupně přizpůsobovat i společnosti na celém světě, velké, střední a nakonec i malé. Pokud by si firmy interně určily firemní standardy, daly omezení a nevyšly vstříc zaměstnancům, dříve nebo později by přišly o největší talenty i o zkušené manažery a zcela jistě by se to projevilo ve výsledcích jejich byznysu.

Předsudky nebo reálné obavy?

Proč se tedy firmy bojí přijímání mobilního pracovního stylu? Je to nejspíš neznalost nebo obecný strach z novinek či získané nerelevantní informace. Mobilní pracovní styl je budoucností, a kromě toho, že bude vítaný zaměstnanci, bude výrazně podporovat jejich kreativitu i vzájemnou spolupráci.

Podle nedávného výzkumu realizovaného společností Vanson Bourne v srpnu 2012 potvrdilo 65 % IT manažerů na seniorských pozicích, že zaměstnanci díky možnosti pracovat kdykoliv a odkudkoliv (neboli díky workshiftingu – přesunu práce na dobu a místo, jak to jedinci nejvíce vyhovuje) získávají více flexibility, 62 % se shodlo, že se zvyšuje osobní produktivita, a 61 % ví, že to snižuje čas potřebný na dojíždění i zlepšuje pracovní a životní balanci zaměstnanců.

Report Citrix Workplace of the Future pak uvádí, že osmdesát procent organizací, které již politiky BYOD (Bring Your Own Device) a možnost workshiftingu přijaly, zaznamenalo přímý výsledek v souvislosti se snižováním nákladů a 96 % organizací teprve přijímajících mobilní pracovní styl bude investovat do přestavby pracovního prostředí, aby vytvořily více inspirativní, spolupracující a flexibilní pracovní prostředí vybavené nejnovějšími technologiemi.

Povolení home office (nebo obecně možnosti pracovat kdykoliv a odkudkoliv) má totiž také pozitivní dopad na náklady související s pronájmem či údržbou kancelářských prostor a podle zmíněného výzkumu a odpovědí téměř dvou tisíc IT manažerů na seniorských pozicích se firmy pustí do redukování kancelářských prostor a do roku 2020 je zredukují až o pětinu. Mobilní pracovní styl zahrnující přístup k podnikovým aplikacím, datům i službám z nejrůznějších míst, ať už jsou myšleny hotely, letiště, kavárny nebo domácí kanceláře, je globálním trendem označovaným jako „mobile workstyle“, který oběma stranám nabízí mnoho výhod včetně toho, že firmám umožňuje trávit více času se zákazníky.

BYOD trendem podnikového IT

Iniciativy a akceptace BYOD pomáhají spravovat rostoucí počet nejrůznějších zařízení, které zaměstnanci využívají pro přístup ke korporátní síti. Očekává se tedy, že zaměstnanci si čím dál častěji budou sami vybírat a kupovat svá zařízení a 76 % organizací otevřeně přiznalo, že bude zaměstnancům tato zařízení částečně nebo i plně proplácet.

Zaměstnanci kromě flexibility a lepšího time managementu si sami budou moct zvolit, na jakém zařízení se jim nejlépe pracuje a takové zařízení pro práci používat. K tomu, aby firmy zvládly všechna zařízení spravovat, není již nutná koncová kompatibilita zařízení, ale stačí centralizace aplikací a desktopů a tím se vyřeší i rozdílnost platforem, která je pro mnoho společností komplikací v rámci kompatibility při běžném přístupu.

Autor pracuje jako Director Channel Sales and Development, Eastern EMEA ve společnosti Citrix.

Graf zachycuje složení odpovědí na otázku: Nabízíte nebo plánujete nabídnout mobilní pracovní styl svým zaměstnancům?

Zdroj: Report Citrix Workplace of the Future, 2012
Zdroj: Report Citrix Workplace of the Future, 2012

1 komentář u článku “Jaké výhody přináší mobilní pracovní styl?”

  1. ITman napsal:

    Nechápu, jak někdo může argumentovat tou produktivitou, mám zkušenost že opak je pravdou. Pokud má u nás ve firmě nějaký zaměstnanec home office, tak si můžeme být jistí, že za tu dobu udělá zlomek práce, kterou by udělal v kanceláři. Ona ta idea je samozřejmě moc pěkná, ale v praxi naráží na to, že většina lidí to zneužije jak se dá.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz