Komentář: Windows RT přinášejí příliš mnoho omezení

Albert Ryba | 29.10.2012 | Software | 3 komentáře

Od pátku žije celý IT svět zprávou o uvedení Windows 8 na trh. Ač během vývoje řada komentátorů vyjadřovala svoje obavy nad přijetím nového rozhraní Metro, nyní se spíše zdá, že reakce jsou vesměs pozitivní a že první přijetí nového operačního systému trhem bylo poměrně příznivé.

Podle všeho to tedy vypadá, že radikální změny, které Microsoft ve Windows 8 provedl, uživatelé spíše vítají než aby jimi byli odrazeni. Nicméně trochu ve stínu za klasickými Windows 8, které umožňují spouštět klasický Win32 software, který běžel i na Windows 7 a starších OS, zůstávají nové Windows RT. Ty jsou první verzí nové linie operačního systému určeného čistě pro procesory ARM a jsou odpovědí Microsoftu na iOS od Applu a Android od Googlu na tabletech.

Obtížný start pro Windows RT

Nicméně právě ohledně Windows RT jsou komentátoři zatím spíše skeptičtí a přístroje Surface RT (tedy zařízení s procesory ARM a s Windows RT) hodnotí při nejmenším zdráhavě. Například Jason Perlow, senior technolog píšící pro ZDNet a odborník na heterogenní IT prostředí ve velkých firmách, tvrdí, že při práci s těmito zařízeními narazil na řadu problémů. Ty jsou víceméně typické pro všechny první verze operačních systémů, které jsou ještě syrové a až v průběhu doby vyzrají.

Samotná idea Windows RT samozřejmě není špatná a je pro Microsoft důležitým posunem směrem k levným a komoditním přístrojům, které jsou propojeny s cloudem a jsou alternativou k dražším a energeticky náročnějším počítačům. Místo klasického modelu postaveného na API Win32, který je tu s námi již zhruba 20 let od doby Windows NT, se zde vše točí kolem nové a zcela přepracované WinRT API.

Podobně jako Apple a Google počítá Microsoft s tím, že na přístrojích Surface RT budou provozovány převážně jednoduché aplikace, které budou moci být rychle vyvíjeny a také budou distribuovány hlavně přes on-line kanály (budou tedy již z podstaty věci odlišné od tradičních aplikací pro PC). Ostatně to není žádná novinka, ale cesta, která se již před roky osvědčila konkurentům Microsoftu.

Z toho plyne jedna podstatná skutečnost – Win32 aplikace nemohou být jednoduše překompilovány a běžet na Windows RT. To už samo o sobě omezuje možnosti přístrojů Surface RT. Nebo abychom byli přesní – určitá možnost pro převod sice existuje, ale tu si Microsoft nechává pro sebe (také díky tomu budou moci být přístroje Surface RT dodávány s Office 2013, které sdílí spoustu kódu s x86 verzí tohoto kancelářského balíčku pro tradiční Windows) a ostatní vývojáři budou odkázáni na tvorbu prakticky od nuly.

Windows RT jen pro omezenou skupinu uživatelů?

Podle Jasona Perlowa tak uživatelské rozhraní Windows RT představuje pro vývojáře doslova zamčenou krabici, které se nemůže dotknout nikdo jiný, než redmondský gigant. To pro koncového uživatele znamená výrazné omezení zejména v počáteční fázi uvádění přístrojů Surface RT na trh, neboť nebude jasné, zda se dočká i dostupnosti dalších aplikací, které by chtěl využívat.

Na jednu stranu jsou zařízení Surface RT (či jiné přístroje s procesory ARM a s Windows RT, jako třeba Lenovo IdeaTab Yoga 11, Samsung ATIV Tab nebo Dell XPS 10) velmi pěkně navržené kousky hardwaru, které mohou na první pohled oslovit jak koncové, tak i firemní uživatele. Ale právě nezralost softwarového ekosystému je podle slov Jasona Perlowa odsuzuje spíše k využití prvotními implementátory, testery a vývojáři. O cestě do mainstreamu si tak mohou tyto přístroje nechat zdát.

V současnosti je k dispozici zhruba  5 000 aplikací, které fungují pod Windows RT, což není příliš velký výběr a hlavně chybí řada důležitých aplikací pro byznys. Samozřejmě že Microsoft se bude snažit, aby tento počet rostl, ale pokud zákazník bude srovnávat právě tyto možnosti s přístroji s iOS nebo s Androidem, jedná se o zcela jasný hendikep. Situace ale není beznadějná, protože řada z existujících aplikací pro Windows Phone, kterých je již přes 120 000 může být pro Windows RT upravena. Protože tyto dva operační systémy mají mnoho podobného jak z hlediska rozhraní a kódu, tak i co se týká využití.

Podle odhadů by za rok mohlo pro Windows RT existovat zhruba 30 000 až 50 000 aplikací, což už není špatné číslo a v případě velmi optimistického vývoje by mohlo jít dokonce až o 100 000. Nicméně až v tomto okamžiku se pravděpodobně přístroje s Windows RT stanou na trhu skutečně konkurenceschopné a lze předpokládat, že během té doby Microsoft vydá i několik důležitých aktualizací nového operačního systému, které jej zbaví původní syrovosti, podobně jako tomu bylo i v případě Windows Phone 7. Do té doby však levným mobilním přístrojům bude téměř jistě dále kralovat Apple či případně Google. Ti se navíc svých pozic nebudou chtít vzdát a budou dělat vše proto, aby měl Microsoft svoji cestu na jejich „území“ co nejobtížnější.

Srovnání přístroje Surface RT s iPadem 3 v praxi pak naleznete v následujícím videu:

3 komentáře u článku “Komentář: Windows RT přinášejí příliš mnoho omezení”

 1. HP napsal:

  On iPad přináší taky příliš mnoho omezení, třeba nemá ani obyčejné USB a jak po něm lidi šílí, že?

 2. Patrik Veselik napsal:

  Windows RT propásly příležitost ladně přeskočit na jinou platformu. Pokud by šlo jen o rekompilaci aplikací, kdo by nechtěl propásnout příležitost relativně bezbolestně mít vlastní program na další platformě?

  Složité podmínky mi připomínají někdejší produkty IBM, které byly sice skvělé, ale licenční politika byla taková, že zvítězila konkurence (např. sběrnice MicroChannel).

  (mimochodem – 3x jsem napsal Windows NT, než se moje prsty konečně trefily do „RT“)

  • Albert napsal:

   Je naprostý nesmysl ze strany Microsoftu udržovat si tři různé platformy – Windows 8, Windows RT a Windows Phone 8 – tím jen drobí síly, irituje vývojáře a komplikuje život uživatelům. Nechápu, proč prostě na ty tablety nemohly přijít Windows Phone 8 s podporou větších rozlišení. Asi se chlapci z Microsoftu mají od nakousnutého jablka ještě hodně co učit!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz