Mobilita je pro české firmy přínosem i výzvou

Martin Noska | 19.10.2012 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Tento týden Praha hostila IDC Enterprise Mobility Roadshow, která přinesla vhled do aktuálních trendů a otázek v podnikové mobilitě. K dispozici byly i poměrně exkluzivní údaje o využívání mobilních přístrojů korporátními zaměstnanci přímo v ČR, které zde prezentoval ředitel výzkumu IDC CEMA John Gole.

Mobilní práce se stává globálním trendem a ani v Česku tomu není jinak. Postupně se mobilita stává standardní součástí pracovního prostředí a také povaha práce se rychle mění. Zaměstnanci přistupují stále častěji k firemním aplikacím přes svá vlastní zařízení a firmy si na tuto situaci začínají zvykat.

Více než třetina českých firem již zavedla mobilní strategie a řada z nich to plánuje. Také více než třetina již dala k dispozici svým zaměstnancům alespoň jednu mobilní aplikaci a další třetina na tom již pracuje nebo to zvažuje.

Mobilita akceptovaným trendem

V současnosti lze identifikovat šest mobilních operačních systémů, které se ve velkém měřítku využívají v českých organizacích a tento počet vzroste díky příchodu hybridních PC a tabletů s Windows 8. Ve firmách se také objevuje stále více mobilních zařízení vlastněných přímo zaměstnanci, což vytváří bohaté multiplatformní prostředí. To ovšem současně zvyšuje nároky na bezpečnost, správu a také na náklady s ním spojené.

Lokální firmy se do teď snažily s touto situací obvykle vyrovnat samy, ale v současnosti si začínají uvědomovat, že potřebují pomoc. Více než čtvrtina jich plánuje do jednoho roku nasadit řešení pro správu mobilních zařízení a polovina zvažuje najmutí externího poskytovatele služeb správy mobilních přístrojů.

Výhody mobility nemusí být snadno měřitelné

John Gole říká, že mezi hlavní výhody mobilní práce české firmy označují flexibilnější pracovní sílu, zlepšení produktivity, lepší služby zákazníkům, lepší spolupráci v rámci roztroušeného týmu a také příznivější vyvážení práce a osobního života.

Nicméně jak je vidět, tyto benefity patří mezi poměrně obtížně měřitelné (tzv. soft) a ty, které lze měřit snadno, mají spíše minoritnější povahu. Rozhodování o využívání mobilních přístrojů také již často přesahuje tradiční IT oddělení a je mnohdy starostí vyššího managementu firmy. Nicméně vzhledem k pozici mimo tradiční IT infrastrukturu firmy se často stává, že správa IT je pozadu za novými přístroji, které přichází na trh ve velmi rychlých cyklech a i jejich operační systémy jsou stále aktualizovány.

Mobilní aplikace pro zlepšení byznysu

John Gole říká, že v Česku se nejčastěji na mobilních přístrojích využívají kancelářské aplikace a řešení pro správu souborů a spolupráci. To lze považovat za základ pro mobilní práci. Dále jsou pro využití mobilních zařízení dobře odůvodnitelné aplikace pro služby zákazníkům, CRM a pro zlepšování prodeje. V neposlední řadě jsou to pak aplikace pro lepší spolupráci, jako například řešení pro sjednocenou komunikaci či sociální byznys.

Pro celý region centrální a východní Evropy (CEE) pak platí, že velké firmy nejsou v oblasti mobility vždy nutně lídry a někdy jsou průkopníky naopak malé organizace. Z pohledu jednotlivých odvětví (vertikály trhu) pak o mobilní řešení není příliš zájem zejména ve finančním sektoru. Zde hraje klíčovou roli pravděpodobně otázka bezpečnosti.

Gole také tvrdí, že adopce mobilních strategií ve firmě jen s ohledem na finanční benefity může být ošemetná. A to právě proto, že řadu přínosů nelze snadno vyčíslit a uchopit. Mobilita ovšem nemusí být vůbec drahá a i jen s několika dobře zvolenými aplikacemi lze dosáhnout velmi dobrých výsledků a přínosů. Samotné benefity jsou tedy zřejmé, ale transformace, kterou si musí organizace v této souvislosti projít, může být v řadě případů poměrně náročná a komplikovaná.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz