Mobilní hrozby přibývají závratnou rychlostí

Albert Ryba | 23.10.2012 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Podle reportu společnosti Trend Micro ve třetím čtvrtletí 2012 výrazně přibylo škodlivého softwaru pro mobilní platformy. A to tempem, které několikanásobně překonalo původní odhady.

V rámci reportu Security Roundup společnosti Trend Micro, který se soustředí na trendy v bezpečnosti, lze identifikovat tři hlavní směry zájmu kyberútočníků – mobilní přístroje, zero day exploity pro Javu a pak také pro Internet Explorer. Právě dramatický nárůst hrozeb v mobilní oblasti, kde navíc řada uživatelů ani nepoužívá žádná bezpečnostní řešení, je jedním z nejvíce alarmujících zjištění.

Cílem č.1 zůstává stále Android

Centrem pozornosti kyberútočníků je stále platforma Android od Googlu, kde došlo během třetího kvartálu doslova k explozi škodlivých aplikací. Jejich počet experti z Trend Micro v současnosti odhadují na 175 000 (toto číslo zahrnuje přímo škodlivé a také potenciálně nebezpečné aplikace). Nárůst počtu ve srovnání s dřívějšími predikcemi ilustruje i následující graf:

Nárůst objemu malwaru pro Android. Zdroj: Trend Micro, říjen 2012

Nicméně velkou část z objemu těchto škodlivých kódů tvoří tzv. adware (advertising-supported software), který je obvykle chápán jako nepříliš nebezpečný. Ovšem zástupci společnosti Trend Micro tento mýtus vyvrací s tím, že většina dnešního adwaru je navržena tak, aby sbírala informace o uživateli. A mezi tím, kdy jsou pak tato data využita pro účely zobrazování reklamy a kdy pro přímé porušení soukromí, obvykle existuje jen velmi tenká dělící linie.

Řada adwaru je navíc distribuována přímo prostřednictvím legitimního kanálu Google Play (dřívější Android market). Trend Micro chápe jako škodlivý veškerý software, který sbírá data a odesílá je mimo přístroj uživatele, což je například v Evropě zcela ilegální, ale řada výrobců softwaru považuje tyto praktiky za správně a odůvodňují je údajným zlepšováním služeb uživatelům. I díky tomuto hodnotícímu kritériu je tedy celkový objem malwaru pro Android tak vysoký.

Smartphony metlou lidstva?

Podle analytiků se mobilní malware může stát největší hrozbou vůbec. Právě smartphony se ve 21. století stávají tím, čím byly ke konci 20. století počítače – tedy univerzálními osobními nástroji ceněnými pro produktivitu, zábavu a současně i nenáviděnými přístroji pro problémy, které jsou s nimi spojené (a jejichž řešení často přesahuje schopnosti běžného uživatele, současně přidělávají starosti i správcům IT v podnicích).

I když řada výzev a hrozeb je podobná jako u PC, například snaha využít neopatrnosti uživatelů a existujících zranitelností v systému, povaha těchto hrozeb je v řadě ohledů odlišná. Smartphony jsou obvykle „osobnější“ než klasické počítače, obsahují přímé kontakty na další uživatele a jsou používány i v situacích, pro které se PC nehodily. Ačkoliv pro OS Windows existují miliony různých variant škodlivých kódů a mobilní malware je zatím – co se počtu týká – stále ještě v menšině, je pravděpodobné, že se tyto poměry budou rychle měnit.

Ačkoliv se Google proti názorům bezpečnostních analytiků tvrdě ohrazuje, podle Trend Micro lze předpokládat další nárůst škodlivého kódu zejména pro Android stále rychlejším tempem. Ten je pro útočníky zajímavý zejména tím, že na světě existuje řada přístrojů ze zastaralými verzemi tohoto OS, které obsahují známé zranitelnosti a neexistují pro ně opravy. Uživatel takového přístroje je pak doslova vystaven napospas mobilním hackerům.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz