Mooreův zákon skončí z ekonomických důvodů

Albert Ryba | 16.10.2012 | Analýzy, Hardware | 3 komentáře

Ačkoliv Intel stále tvrdí, že Mooreův zákon (někdy označovaný také jen jako Moorův zákon) stále platí a že se každé dva roky podaří zvýšit počet tranzistorů v mikročipech na dvojnásobek, pravděpodobně se konečně blíží okamžik, kdy toto platit přestane.

A to ne kvůli fyzikálním omezením, jak se tvrdilo dříve, ale hlavně z ekonomických důvodů.

Otázka ceny za nárůst výkonu

Mooreův zákon nemá podobu fyzikálního zákona, ale jde spíše o empirické pravidlo, které se s poměrně vysokou přesností dalo použít na dosavadní polovodičový průmysl. Původně se hovořilo o zdvojnásobení každých 18 měsíců, nyní jde spíše o dva roky. Někdy bývá Mooreův zákon také interpretován v tom smyslu, že každých 24 měsíců dojde ke zdvojnásobení výkonu nebo naopak k udržení stejného výkonu, ale za poloviční cenu čipů.

Samotný Intel je přesvědčený, že se tohoto pravidla stále drží a snaží se udržovat cyklus upgradu čipů v pravidelných intervalech. Naopak třeba Carl Anderson z IBM již v roce 2009 prohlašoval, že Mooreův zákon je mrtvý a že IT průmysl nyní ovládají jiné zákonitosti. Nicméně problém není ani tak v technologii samotné, jako v trhu, protože s tím, jak vstupujeme do post-PC éry, začínají hrát prim naopak jednodušší čipy a zdvojnásobování počtu tranzistorů se stává zbytečné. Je také ekonomickou otázkou, zda se toto zhušťování vůbec vyplatí a zda dávají smysl obrovské kapitálové investice, které jsou vždy spojené s přechodem na nový výrobní proces. Ty totiž čím dál více snižují výnosy z prodaných čipů.

Mooreův zákon končí spolu s PC érou

Podle některých analytiků tak logicky musí dojít k situaci, kdy se tento cyklus přestane vyplácet a že tento moment se buď již velmi blíží nebo je už tady. Spolu s nástupem cloud computingu již přestává být výkon procesoru tak klíčový jako dříve a nároky na výkon se spíše přesouvají na síť.

Podle mnoha komentátorů proto Intel pravděpodobně brzy zreviduje životní cyklus svých produktů a přizpůsobí se této změně. Protože jinak by se choval neekonomicky a zbytečně by utrácel za něco, co se mu již stále méně a méně vyplácí. Naopak místo stále dražších výrobních technologií by měl Intel přijít s čipy, které by dokázaly konkurovat úsporným procesorům ARM svojí architekturou, což se mu ale dlouhodobě příliš nedaří.

Například analytik Auguste Gus Richard tvrdí, že nejlepším krokem pro Intel by v současnosti bylo stát se smluvním výrobcem pro firmy jako Microsoft či Apple a také těžit z intelektuálního vlastnictví, jako to dělá třeba Cisco, Google nebo Oracle. Ačkoliv se o tom příliš nehovoří, Intel velmi aktivně a potichu skupuje nejrůznější intelektuální vlastnictví zejména v oblasti telekomunikačních technologií. Zjevně tak tento gigant vidí svoji dlouhodobou budoucnost právě v bezdrátových sítích.

Svět IT tak, jak fungoval dlouhá desetiletí, tedy definitivně končí spolu s tím, jak eroduje dříve neporazitelný svět Wintelu (Windows + Intel). Není proto divu, že spolu s ním pravděpodobně skončí i pravidla, která definovala tento svět, ale která v novém prostředí postrádají smysl.

3 komentáře u článku “Mooreův zákon skončí z ekonomických důvodů”

 1. Digifan napsal:

  To už jsem slyšel kolikrát, jak Moorův zákon skončí a přitom se pořád říká, že platí. Je to trochu už moc ohraná písnička.

 2. KarelH napsal:

  Nemyslím, že by tzv. konec PC éry měl vliv na konec Mooreova zákona. Opravdu se nároky na výkon přesunou na síť? A co to znamená? Že „síť“ nebudou živit daty servery, jejichž výkonnost bude muset být stále vyšší, aby stačily na zvýšené množství požadavků a spuštěných úloh? Myslím, že speciálně serverové procesory mají stále potenciál využívat Mooreův zákon na mnoho let dopředu.

  • Mrzout napsal:

   Rychlost sítě se podle mě nerovná rychlosti serverů. Spíš je tu asi myšlena rychlost 3G / 4G připojení, která je v praxi stále často nedostačující.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz