SOA Governance Framework mezinárodním standardem

Albert Ryba | 15.10.2012 | Podniková infrastruktura | 1 komentář

SOA Governance Framework od nezávislé asociace The Open Group se stává mezinárodním standardem, což má pomoci jeho šíření a přijímání firmami. Dalším cílem asociace, která za tímto standardem stojí, je zaměřit práci na framework pro cloudovou governanci.

Velký skok pro SOA governance

Schválení SOA Governance Frameworku po šestiměsíčním ratifikačním procesu u mezinárodních organizací ISO (International Standards Organization) a IEC (Internetional Electrotechnical Commission) je podle komentátorů pro oblast SOA governance velkým krokem kupředu.

Zástupci organizace The Open Group k tomu říkají, že díky schválení je nyní konečně k dispozici mezinárodní standard v oblasti SOA governance, který je nezávislý na dodavateli a mohou jej využít firmy nebo i státní organizace po celém světě. Dokument je k dispozici (po přihlášení) z webu The Open Group.

SOA Governance Framework, který byl poprvé zveřejněný v roce 2009, má za cíl umožnit všem typům organizací vyvinout a nasadit procesy SOA governance a to za využití osvědčených praktik a bez zbytečného tápání a chyb. To v důsledku redukuje náklady a rizika při využívání servisně orientované architektury (SOA). Jako mezinárodní standard pak získává tento framework větší váhu a může být považován za autoritativní návod pro organizace po celém světě.

Komplexní návod pro SOA governance

Framework mimo jiné zahrnuje standardní referenční model governance a mechanizmus pro podniky určený pro kustomizaci a implementaci procesů spojených se zaváděním SOA. Součástí frameworku je také návod pro udržení dlouhodobé životaschopnosti servisně orientované architektury ve firmě, který poskytuje podporu při vývoji potřebných procesů v čase a při změnách v oblasti byznysu a technologií.

SOA Governance Framework je již druhým mezinárodním standardem od The Open Group. První, který prošel ratifikací organizace ISO v lednu 2012, se jmenoval Open Services Integration Maturity Model (OSIMM). The Open Group také přispěla k vývoji standardů SOA Ontology a SOA Reference Architecture a obecně se snaží podle svých zástupců velmi aktivně působit v rozvoji SOA standardů. Neboť v této oblasti jsou podle jejích zástupců stále značné mezery, které je potřeba zaplnit.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, nyní chce The Open Group zaměřit svoji pozornost na projekty cloudové architektury. Vyvíjí proto i nový Cloud Governance Framework, který vychází z právě schváleného SOA Governance Frameworku a rozšiřuje jeho záběr.

1 komentář u článku “SOA Governance Framework mezinárodním standardem”

  1. HP napsal:

    To by mě zajímalo, kdo tu The Open Group financuje a jestli je to opravdu tak nezávislé jak se tu píše.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz