Windows 8: Technologické novinky „pod kapotou“

Roman Kadlec | 31.10.2012 | Software | Žádné komentáře

Windows 8 kromě množství nových vnějších vlastností a funkcí, jako jsou podpora gest, dlaždice, či nový správce úloh, nabízí mnohem více novinek skrytých takříkajíc „pod kapotou“. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější z nich.

App Containers

Jednou z hlavních technologických novinek je tzv. sandboxing. Tato vlastnost se týká všech aplikací, které se dají koupit přes Windows Store (Obchod Windows) a v praxi to znamená, že aplikace mohou číst a zapisovat data pouze v rámci svého privátního úložiště. Jednoduše řečeno, mohou se „hrát pouze na vlastním písečku“.

Aplikace sice mohou získat přístup i k dalším datům, ale tento požadavek musí jasně formulovat operačnímu systému – pokud například chtějí přistupovat ke knihovně s obrázky nebo do sítě. Teprve po schválení požadavku operačním systémem může aplikace využívat tuto dodatečnou funkcionalitu, což má zajistit větší bezpečnost používání aplikací a minimalizovat zneužití potenciálních bezpečnostních děr v nich.

Toto zabezpečení je dosaženo pomocí vlastnosti AppContainers, která využívá úrovně integrity z Windows Vista – každý proces má nějakou úroveň integrity, na základě které má přiřazeny práva na přístup ke konkrétnímu souboru nebo registru. AppContainer je nová úroveň integrity s nejnižšími právy. Na to, aby mohly aplikace využívat některé funkce, je během jejich instalace generovaný identifikátor zabezpečení podle požadavků konkrétní aplikace. Tento identifikátor je unikátní a kontrovaný, pokud aplikace přistupuje k datům mimo své privátního úložiště.

Ačkoliv je princip zabezpečení pomocí vlastnosti AppContainers aplikován v případě aplikací z Windows Store, určité prvky byly využity např. I v případě desktopové verze internetového prohlížeče Internet Explorer 10.

Úspora energie a režim spánku

Úkolem aplikací Windows 8 je i šetření energie. V případě stolního počítače tuto vlastnost až tak neoceníte, majitelům tabletů nebo notebooků však může zajistit delší provoz zařízení. Úspora energie je dána tím, že aplikace nemohou běžet na pozadí – pokud to vysloveně nepotřebují. Operační systém všechny neaktivní aplikace na pozadí vypne, ale aby bylo zajištěno plynulé pokračování v práci, aplikace mohou ukládat potřebné informace, které se následně rychle načítají a uživatel vypnutí nepocítí.

Windows 8 zaujme i vlastností Connected Standby. Díky ní lze uspat celé zařízení, přičemž aplikace a procesy, které potřebují běžet na pozadí, mají tuto funkcionalitu k dispozici. Operační systém má v tomto stavu minimální spotřebu energie, ale připojení do sítě je neustále aktivní. Pokud tedy přijde impulz ze sítě, počítač se přepne do stavu, aby na tento impulz zareagoval, a následně se vrátí opět do režimu spánku. Uživatel si však těchto přechodů nevšimne, pokud to není nezbytně nutné. Jako příklad můžeme zmínit Skype – aplikace je neustále aktivní, a to i v režimu spánku, a v případě příchozího hovoru dokáže „probudit“ celé zařízení.

Tato vlastnost však není čistě softwarová. Potřebný je také disk SSD, dále procesor, který dokáže pracovat i bez ventilátoru, a speciální síťový adaptér. Connected Standby si tak užijí např. majitelé tabletů Microsoft Surface.

Tik-tak

Operační systémy mají definovanou frekvenci, v jejímž rámci kontrolují běžící procesy. V případě Windows 7 to je 15,6 milisekundy. Znamená to, že v pravidelném časovém intervalu procesor pracuje a zajišťuje běh systému, správu procesů atd. Pokud náhodou běží proces, který vyžaduje delší nečinnost než je stanovený interval, např. čekat 200 milisekund, zpracuje se tento proces postupně a systémový interval to neovlivní – ten se neustále pravidelně opakuje.

Dnešní procesory však umožňují efektivně využívat energii a v případě nečinnosti se dokáží přepnout do režimu nízké spotřeby energie. Windows 8 proto disponují vlastností, která definuje systémový interval na základě procesů – pokud je potřeba provést další aktivitu až za 200 milisekund, procesor bude během této doby nečinný. V rámci tohoto času se někdy aplikuje i akceptovatelné zpoždění, které může dobu nečinnosti ještě trochu prodloužit, případně přizpůsobit dalšímu procesu. Tuto vlastnost využívají např. i Office 2013.

Menší spotřeba paměti

Další vlastnost, která je přímo žádaná tablety, ale profitují z ní všichni, je lepší optimalizace systému. OS Windows 8 je navržen tak, aby pomocí deduplikace využíval méně paměti než jeho předchůdci. Jedná se o metodu známou zejména ze serverů. V principu jde o algoritmus, který se snaží najít stejné bloky dat a nahradit je jen odkazem na tyto unikátní „stavební kameny“, což vede k následné úspoře místa. Na rozdíl od jednoduché komprese, kdy se vše děje jen na jednom souboru, se při deduplikaci hledají stejné bloky dat napříč všemi soubory. Díky tomu lze např. sdílet fyzickou paměť v rámci více stejných procesů.

Zabezpečení Windows 8

Windows 8 disponují i dalšími vlastnostmi, které mají zlepšit bezpečnost operačního systému. Vlastnosti ForceASLR a HEASLR mají za cíl zabezpečit paměť procesů. Operační systém zlepšuje i hardwarové zabezpečení DEP a nechybí ani proaktivní ochrana souboru win32k.sys.

Jak je tedy vidět, přestože Windows 8 na první pohled vypadají jako „Sedmičky“ s nástavbou ve formě rozhraní Modern UI, ve skutečnosti jde o podstatně zlepšenou a pokročilejší verzi systému, který má co nabídnout i těm, kdo nové uživatelské rozhraní neocení.

Zdroj: ITNews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz