Android 4.2: Vyšší bezpečnost i zajímavé nové funkce

Albert Ryba | 23.11.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Google představil spolu se smartphonem Nexus 4 a tabletem Nexus 10 i novou verzi mobilního operačního systému Android 4.2. Ten je v současnosti již distribuován majitelům starších modelů z řady Nexus (Nexus 7 a Galaxy Nexus) a v budoucnu by se měl dostat i na přístroje dalších výrobců. Nicméně jako vždy platí, že v tomto případě bude záležet na výrobcích samotných, zda aktualizace pro starší přístroje připraví a uvolní či nikoliv.

Ačkoliv Google i pro Android 4.2 stále používá označení Jelly Bean a má se jednat jen o minoritní aktualizaci, přináší několik opravdu zajímavých novinek, které tento mobilní operační systém posouvají opět o kousek dále. Google se inspiroval hlavně možnostmi řešení třetích stran, které uživatelé do Androidu doinstalovávali a také výrazně zapracoval na tolik probírané (a kritizované) bezpečnosti.

Podpora více uživatelů

Asi nejzásadnější změnou v Androidu 4.2 je podpora pro více uživatelů na tabletech. Pro ty je možné vytvořit řadu účtů a mezi nimi přepínat jen několika rychlými poklepáními. Ačkoliv Google s touto funkcí myslel zejména na rodiny či různé skupiny přátel, kteří si mohou upravit svoji vlastní domovskou obrazovku, aplikace a nastavení, lze si představit určité možnosti využití třeba v rámci pracovních týmů ve firmě. Zatím ale nemáme informaci, zda uživatelé mezi sebou mohou i sdílet vybraná data, což by možnosti spolupráce výrazně zvýšilo a Google uvádí, že naopak jsou veškerá osobní v tomto případě chráněna před ostatními uživateli.

Pokrok v zabezpečení v Androidu 4.2

Co ovšem podnikoví uživatelé zajisté ocení jsou novinky v zabezpečení, kdy Google alespoň částečně vyslyšel kritiku ohledně bezpečnosti svého mobilního OS a rozšířil jej o systém vícevrstevného zabezpečení a původní kernel rozšířil o několik důležitých doplňků

Ty mají za cíl skenovat v reálném čase aplikace nahrané na přístroj, vyhledávat škodlivé nebo jiné potenciálně nebezpečné kódy a upozorňovat uživatele na možná nebezpečí. To má v důsledku pomoci zvýšit bezpečnost zejména u aplikací stažených z různých neoficiálních zdrojů či app storů třetích stran, protože v rámci online marketu Google Play jsou již všechny aplikace skenovány a vyhodnocovány automaticky. Uživatelé mají v Androidu 4.2 také možnost přidělit konkrétním aplikacím práva, k jakým souborům budou mít přístup a pro podnikové využití je velkou výhodou i podpora uzamčené VPN, která garantuje že vybraná data mohou být bezdrátově poslána jen při připojení k vybraným (důvěryhodným) sítím.

Nově jsou také monitorovány podezřelé aktivity spojené s rozesíláním SMS (na vyžádání instalovaných aplikací), protože právě neautorizované posílání zpráv na prémiová čísla s vysokým tarifem byly jedním z oblíbených triků kyberútočníků. Nově Android 4.2 uživatele upozorní předtím, než je takováto zpráva odeslaná.

Změny ve virtuálním psaní

Google se dále v Androidu 4.2 zaměřil na lepší zadávání znaků z virtuální klávesnice, která nyní podporuje psaní formou gest. Uživatel nemusí zvedat prst a klepat do virtuálních tlačítek, jako tomu bylo dosud, ale jen jednoduše prst přesouvat po displeji z jedné klávesy na druhou. Jde o mnohem pohodlnější způsob, známý například s aplikace Swype.

Rychlá nastavení

Možnost využívat panel pro rychlé nastavení Androidu byla také zatím jen doménou widgetů třetích stran. Možná právě proto se Google rozhodl tuto funkcionalitu zabudovat do Androidu 4.2 napřímo. Tento panel umožňuje okamžitý přístup k nejčastěji využívaným funkcím, jako je nastavení Wi-Fi, Bluetooth, podsvícení displeje nebo informaci o stavu baterie. Na tabletech je tento panel na levé straně obrazovky, zatímco na smartphonech je přístupný gestem potažení dvou prstů dolů po displeji nebo využít odkaz ze sekce notifikací.

Vylepšení panoramatických fotografií

Zajímavou novinkou je prvek označovaný jako Photo Sphere, který rozvíjí možnosti panoramatických snímků známých z Androidu 4.0. Uživatel má možnost vytvořit snímek zahrnující celých 360 stupňů, takže pak působí podobně jako Street View, kde se člověk může volně dívat kolem sebe. Určitým omezením je ale skutečnost, že snímky vytvořené pomocí Photo Sphere lze díky jejich interaktivitě prohlížet opět jen v Google Street View, v Google+ nebo na jiných přístrojích s Androidem.

Práce s fotoaparátem

Google dále změnil uživatelské rozhraní pro práci s fotoaparátem, které je navrženo jako minimalistické a využívá prvek prstence, okolo nějž jsou rozmístěny jednotlivé funkce pro změnu módu fotografování, přepínání přední a zadní kamery, nastavení blesku, expozice či vyvážení bílé. Snazší je také přístup do galerie obrázků a jejich editace, včetně využití filtrů a dalších zabudovaných nástrojů. K dispozici je též možnost rychlého sdílení v rámci on-line služeb.

Widgety na zamčené obrazovce

Uživatelé Androidu také vyjadřovali potřebu lépe využít obrazovku displeje při zamknutém přístroji  a Google se proto rozhodl rozšířit ji o možnost používat widgety. To jsou malé programy, které pak běží na pravé straně displeje. V základní výbavě Android 4.2 obsahuje pět widgetů pro lock screen – kalendář, digitální hodiny, Gmail, messaging a také „rozpoznávač zvuků“ (Sound Search).

Vylepšení Gmailu a další novinky

Android 4.2 dále přináší několik vylepšení aplikace pro práci s Gmailem. Přibyla schopnost automatického formátování zpráv podle šířky displeje nebo třeba možnost přibližovat a oddalovat texty. Mezi další novinky patří nové možnosti práce s přijatými zprávami pomocí gest či jejich rychlá archivace.

Krátce pak ještě zmiňme další nové vlastnosti, jako jsou spořiče obrazovky označované Daydream, obsahující řadu různých prvků, jako třeba plovoucí hodiny, mixy barev, rotující novinové titulky a další různé motivy. Přibyla také podpora protokolu Miracast pro bezdrátové sdílení (streamování) obrazu, které umožňuje komunikaci přístrojů s Androidem 4.2 s kompatibilními HDTV. Zatím jsou ale možnosti tohoto přenosu omezené díky malé podpoře protokolu Miracast.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz