Firefox: Vývoj 64bitové verze pro Windows odložen

Martin Noska | 25.11.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost Mozilla tento týden zastavila práce na 64bitové verzi webového prohlížeče Firefox pro Windows. Informace byla zveřejněna na stránkách Bugzilly. Důvodem jsou prý potenciální problémy s nekompatibilitou doplňků a nízká priorita celého projektu.

Prohlížeč byl zatím v ranné fázi k dispozici v kanálu obsahujícím tzv. „noční buildy“, které jsou určené čistě pro testovací účely a pro objevování chyb (odkazy ke stažení najdete na stránce http://www.firefox64bit.com/). 64bitová verze Firefoxu pro Windows tak již byla testována blíže nespecifikovaným počtem testerů, kteří nyní vyjadřují svoje zklamání z rozhodnutí. Není navíc zatím jasné, kdy vývoj bude pokračovat.

Výhody 64bitového prohlížeče

V současnosti proto zájemci o 64bitovou verzi webového browseru pro Windows musí sáhnout po konkurenční Opeře (případně i po Internet Exploreru, kde je ovšem 64bitová verze dostupná jen pro nové rozhraní Windows a pro klasické rozhraní jsou právě kvůli kompatibilitě stránky renderovány stále ve 32bitovém režimu).

Hlavní výhodou x64 verze prohlížeče Firefox má být možnost přistupovat k většímu prostoru v rámci operační paměti a díky tomu mít otevřeny stovky oken, kde již 32bitová verze narazí na limity. Nicméně drtivá většina běžných uživatelů si zatím vystačí se stávající verzí a dávají přednost 32bitové verzi před potenciálními potížemi s 64bitovou. Ta totiž podle zástupců Mozilly v současné době přinášela spíše nevýhody než výhody a nedávalo smysl v jejím vývoji momentálně pokračovat.

Hlavním problémem měla být nekompatibilita velkého množství existujících doplňků, dále časté pády x64 verze, nedostatek času na opravy chyb a ve výsledku pocit frustrace uživatelů, kteří si připadali přehlížení.

64bitový Firefox až v roce 2014?

Dřívější plán, že Mozilla uvede na trh finální verzi 64bitového Firefoxu v první polovině roku 2013 je tedy definitivně zrušen a podle zástupců společnosti je pravděpodobné, že k tomu nedojde v příštím roce vůbec.

Pokračování ve vývoji je naplánováno na neurčito poté, co si Mozilla znovu zváží svoje priority a cíle. Současnou prioritou je totiž příprava Firefoxu s ovládáním ve stylu Windows 8. Na něm Mozilla pracuje již od března letošního roku a minulý měsíc uvolnila první preview. Právě to jí odčerpávalo síly z vývoje 64bitové verze a zbytečně docházelo ke zpomalování obou projektů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− devět = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz