Groupware IBM Notes a Domino 9 ve znamení velkých změn

Albert Ryba | 15.11.2012 | Software | 5 komentářů

IBM plánuje na polovinu příštího měsíce, konkrétně na 14. prosince, uvolnění veřejných beta verzí deváté řady svých groupwarových produktů Notes a Domino Social Edition.

Ty poprvé ve svojí historii nebudou již spojeny se značkou Lotus a již budou nabízeny jen pod logem IBM, které výrobce vnímá jako silnější než značku Lotus, která nyní pravděpodobně definitivně vymizí. Tu přitom IBM používá od roku 1995, kdy koupila firmu Lotus Development.

Také samotné zpřístupnění veřejných beta verzí před vydáním finálních produktů je v historii Notes a Domina novinkou a IBM tento krok odůvodňuje důležitostí nových verzí a slibuje si získání zpětné vazby od uživatelů. Finální verze by pak měly být uvolněny někdy v prvním čtvrtletí roku 2013.

Silné podnikové duo od IBM

Domino a Notes tvoří společný celek zaměřený na zlepšení produktivity podnikových uživatelů a sdílení informací v rámci firmy. IBM Domino funguje jako aplikační a databázový server, k němuž se připojují uživatelé s klientskou aplikací Notes. Ta obsahuje takové funkce, jako e-mail, adresář, kalendář, plánovač, rezervaci zdrojů a podobně. Je navíc otevřený pro rozšíření o další aplikace.

Nové verze Lotusu a Domina byly původně vyvíjeny pod označením 8.5.4, ale nakonec do nich bylo zapracováno tolik novinek a změn, že se IBM rozhodlo povýšit tyto produkty rovnou na  verzi 9.0. Nové edice Notes a Domina Social Edition byly poprvé poodhaleny na konferenci Lotusphere 2012 začátkem letošního roku v Orlandu a byly vyvíjeny podle zástupců firmy více než rok. První testy již probíhají od letošního dubna, ale kódy jsou zatím dostupné jen omezené skupině externích testerů.

Inovace pro lepší spolupráci

Jednou z novinek je třeba to, že aplikace Notes mohou běžet v rámci webového prohlížeče na PC (poté, co je tento prohlížeč vybaven příslušným plug-inem). Firmy tak nebudou muset instalovat pro práci svých zaměstnanců kompletní klientskou aplikaci Notes, což má zjednodušit nasazení tohoto řešení.

Mezi další novinky má patřit modernizované uživatelské rozhraní, nové funkce pro práci s e-maily a s kalendářem. Dále například podpora jazyka SAML (Security Assertion Markup Language), vylepšení spolupráce se servery řady System i od IBM a řada dalších zlepšení spojených s vývojářskou platformou XPages.

5 komentářů u článku “Groupware IBM Notes a Domino 9 ve znamení velkých změn”

 1. Hudec napsal:

  No to jsou teda fakt „velké změny“ :-)

  • Sten napsal:

   Dle mého jsou to velké změny, pokud se podívám na nový design Outlook 2013 a Google Apps – sorry tady IBM odvedla super práci, čistý klient, přehledný, na všechny platformy – integrace s Social sítěmi super. Klient je opravdu interaktivní. dobrá volba :-). A nevím jak někdo může soudit, že nejde o velké změny – když zde o tom nic není. Zaregistrujte se na IBM o veřenou beta verzi a uvidíme – klient je super, nemusím se drbat levou rukou za pravým uchem :-D .
   Pokud chcete vědět víc tak zde je vše : http://www.edbrill.com/ebrill/edbrill.nsf/dx/ibm-notesdomino-9-social-edition-public-beta-planned-for-december-14

   a na greenhouse jsou po registraci k testu další produkty … zkuste i IBM Connections

   • Sten napsal:

    koho to zajímá – stáhnětě si beta berzi, IBM odvedla venkou práci a klient a server – je jednička. Myslím, že mají zase náskok o oproti cloudu. Kdo má poštu od 2,27 Eur/user/měsic :-DDD

 2. Filip napsal:

  Pokud není v ceně za poštu 2,27 Eur/user/měsic nějaký „zakopaný pes“ tak to vypadá velmi zajímavě.

  V propagacnich materialech jsem se dočetl, že při zakoupení licence Domino serveru možnost jeho využití jako aplikační server, mailový server, databázový server, webový server, instant messaging server, travelr server, diskusní server, moduly soubory a profily produktu IBM Connections a Tivoli Directory Integrator.

  Pokud Vás zajímá dění kolem Lotus Domino, Lotus Notes, Lotus Travelere,… tak jsem našel zajímavý web na adrese

 3. Filip napsal:

  Do předchozího příspěvku se mi nevložila adersa toho webu, takže ještě jednou zde http://www.hansgut.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz