Intel Itanium 9500: Posun kupředu po všech stránkách

Albert Ryba | 09.11.2012 | Hardware | 3 komentáře

Ačkoliv podle mnohých komentátorů již éra RISCových procesorů končí a postupně mizí dřívější důvody pro vytváření řad procesorů určených speciálně pro kritické podnikové aplikace, Intel dále pokračuje v rozvoji svojí architektury Itanium.

Nová řada 32nm procesorů Intel Itanium 9500 (kódové označení Poulson) je podle Intelu více než dvakrát výkonnější oproti předchozí 65nm generaci 9300 (Tukwila), což z ní má činit vhodné řešení pro náročné pracovní úkoly dneška včetně analytických nástrojů, databází, rozsáhlé ERP (Enterprise Resource Planning) či pro CRM (Customer relationship management) aplikace.

Procesory řady Intel Itanium 9500 obsahují 3,1 miliardy tranzistorů, což z nich dělá zatím nejkomplexnější univerzální procesory všech dob. Podporují dvakrát více jader (8 místo 4) než procesory předchozí generace, kapacita on-die vyrovnávací paměti činí až 54 MB a ve čtyřpaticové konfiguraci podporují až 2 TB nízkonapěťových pamětí DIMM. Rychlost procesoru v nízkovýkonových konfiguracích se oproti předchozí generaci zvýšila o 40 procent. Nové kmitočty sahají od 1,73 GHz a úrovně TDP 130 wattů až po 2,53 GHz a TDP 170 wattů.

Oproti starším Itaniím s architekturou VLIW dokáže Poulson zpracovat v jednom taktu dvojnásobek instrukcí (12 místo 6) a zvýšel se i počet registrů o 32 na celkových 128. vylepšeno bylo také předčítání dat. Výhodou je, že zůstala zachována patice LGA 1248, kterou využívala už předchozí generace Itanií.

Procesory Itanium řady 9500 jsou dostupné již nyní za ceny od 1350 do 4650 dolarů (při odběru tisíce kusů).

Sbližování procesorů Itanium s Xeony

V roce 2010 Intel představil svou strategii společné platformy, díky níž budou moci rodiny procesorů Intel Itanium a Intel Xeon využívat stejné součásti, jako jsou čipové sady, propojení a paměť. Tato strategie má zajistit společnosti Intel schopnost plně využít předností Intel Itanium tak, aby z nich mohla profitovat i rodina procesorů Intel Xeon a naopak aby procesory Intel Itanium mohly profitovat z úspor pramenících z objemu výroby. To by tedy mělo zaručit pokračování této řady, o němž řada komentátorů v posledních letech pochybovala.

Nový vývojový model „modulárního vývoje“ použije společnost Intel právě pro příští generaci procesorů Intel Itanium (vyvíjené pod názvem Kittson) a pro procesory Intel Xeon. Model rozšíří strategii společné platformy sdílením designových prvků na úrovni křemíkových částí a kompatibilitou patic. Od toho si Intel slibuje nastolení udržitelnější cesty uvádění nových procesorů Itanium na trh. Vedle toho budou výrobci moci vyvíjet jednu jedinou platformu základní desky pro obě architektury.

Ačkoliv řada výrobců již od Itanií dává ruce pryč, stále je ještě využívají takoví hráči jako Bull, Hitachi, Inspur, NEC a hlavně HP. Právě HP patří mezi hlavní propagátory Itanií pro použití v kritické IT infrastruktuře, i když současně nabízí v rámco svého portfolia HP Integrity i systémy s x86 procesory. Mezi dodavatele podnikového softwaru pro Itania patří například firmy Oracle, SAP, SAS, Sybase nebo Temenos. Naopak třeba Microsoft již tuto podporu ukončil.

3 komentáře u článku “Intel Itanium 9500: Posun kupředu po všech stránkách”

 1. Czar napsal:

  Intel by udělal nejlépe, kdyby se na Itania vykašlal. Nechápu jaký má smysl stále je udržovat při životě. Zbytečně se tím framentuje trh.

  • Patrik Veselik napsal:

   Který trh se fragmentuje, který máte na mysli?

   • Patrik Veselik napsal:

    Odpovím za Vás – žádný. Itania totiž míří jinam, mezi mini počítače a mainframy. A tam naopak pomáhá slučování (viz původní platformy se speciálními CISC procesory, SPARC64, MIPS, DEC Alpha, PA-RISC atd. atd.). Z toho všeho se přešlo jednotně právě na Itania.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz