iPad mini: Jaká je výrobní hodnota nového tabletu?

Albert Ryba | 06.11.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Dlouho očekáváný iPad mini je zde a první ohlasy jsou víceméně příznivé. Snížení celkové ceny za přístroj s menší úhlopříčkou umožní Applu pokrýt segment, který dosud musel přenechávat levnějším konkurentům. Nicméně tušíte, jaká je skutečná výrobní hodnota nového iPadu mini?

Marže Applu je opět závratná…

Cena iPadu mini od Applu začíná v USA na 329 dolarech za 16GB verzi s Wi-Fi. Nicméně podle informací analytiků IHS iSuppli je cena dílů, z nichž je tablet vyroben, pouze 188 dolarů. Do této sumy nejsou zahrnuty náklady na výrobu samotnou, které obvykle ale činí jen 10 dolarů. Jak je tedy vidět, marže Applu bude opět na úrovni, o které si většina jiných výrobců může nechat jen zdát a není nucen svoji stávající cenovou politiku příliš měnit.

Nejdražší součástí iPadu mini je dotykový 7,9“ displej s rozlišením 1024 x 768, který stojí zhruba 80 dolarů. To je podle Andrewa Rassweilera i IHS iSuppli dané tím, že výroba tak tenkých displejů je náročnější a tedy i dražší. Konkrétně je v něm využitá nová multidotyková technologie označovaná jako G2, která umožňuje dosáhnout tenčího provedení při zachování vlastností dřívějších displejů. Rassweiler podotýká, že výroba je zatím poměrně problematická, což náklady zvyšuje. Nicméně postupně bude podle něj tato cena klesat, jak dojde k vyladění produkčních linek, což ještě zvýší zisky Applu.

Procesory A5 pro nový tablet Applu nadále dodává Samsung, i přes spory, které spolu tyto firmy vedou. Jeho cena je 13 dolarů. Ačkoliv se hovořilo o tom, že Apple se hodlá od závislosti na Samsungu co nejdříve oprostit, zjevně zatím nenašel lepší nabídku. Nicméně třeba ohledně použitých pamětí již uzavřel dohody s jinými dodavateli, jako jsou Hynix či Elpida. Sada paměťových čipů, zahrnující 512 MB nízkoenergetických pamětí DDR2 a 16 GB NAND flash, pak stojí 15,50 dolarů.

Triky s pamětí se Applu vyplácí

Verze s 32GB úložného prostoru je ovšem jen o 9,60 dolarů dražší na výrobu a u 64GB verze je to o dalších 19,20 dolarů více. Vzhledem k tomu, že Apple ale 32GB verzi iPadu mini ale prodává dráž o rovných 100 dolarů, má na každém prodaném kusu zisk o 90 dolarů vyšší než u 16GB verze. V případě 64GB modelu je pak zisk vyšší o neuvěřitelných 171 dolarů. Podobné je to se 4G modulem, který samotný stojí jen 34 dolarů.

Přehled cen dalších dílů, respektive jejich součet, pak najdete v následující tabulce:

Zdroj: IHS iSuppli, listopad 2012

Pro srovnání – přístroje Microsoft Surface, které se mají v 32GB verzi prodávat za 499 dolarů, jsou podle IHS iSuppli vyrobeny z dílů za cenu 271 dolarů. To svědčí o faktu, že Microsoft se vydává podobnou cestou jako Apple a bude se snažit uživatele přesvědčit o luxusnosti zboží, za které stojí za to si připlatit. Otázkou ale je, jak se Microsoftu tuto strategii podaří na vysoce konkurenčním trhu naplnit.

Naopak třeba tablet Kindle Fire HD od Amazonu, který se prodává za 199 dolarů, je složen z dílů v ceně 165 dolarů. Rozdíly ve výrobních nákladech jsou tedy oproti novému iPadu poměrně zanedbatelné. Nižší profit si Amazon může dovolit zejména proto, že spoléhá na prodej obsahu pro Kindle Fire, který by mu měl přinést dlouhodobé příjmy z každého vyrobeného kusu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz