Kancelářský balíček Apache OpenOffice míří do cloudu

Albert Ryba | 12.11.2012 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Kancelářské balíčky v současnosti prožívají velkou evoluci a postupně se mění z lokálně instalovaných řešení v čistě cloudové aplikace. Tímto směrem se chce vydat také Apache se svými OpenOffice, které získal „darem“ od Oraclu.

Ačkoliv detaily o cloudových OpenOffice zůstávají stále zahaleny tajemstvím, uplynulý týden přinesl do tohoto projektu trochu světla. Konkrétně byl na konferenci ApacheCon v Německu v prezentaci představen cloudový textový editor Writer postavený na HTML5. Prezentaci najdete zde.

Cloudové OpenOffice pro mobilní uživatele

Za samotným projektem navíc nestojí jen Apache, ale i tým IBM Symphony Documents, jenž s Apachem úzce spolupracuje. Cloudová verze OpenOffice má být podle zástupců vývojového týmu vhodná zejména pro mobilní přístroje, které v současné době představují nemalý potenciál právě pro kancelářský software a pro řešení pro týmovou spolupráci. Vzhledem k tomu, že aplikace budou vytvořeny v jazyce HMTL5, bude potřeba je kompletně přepracovat. Nicméně nepůjde o vývoj od nuly, ale bude možné využít existující koncept (z hlediska funkcí, ovládání a podobně) a vývoj by proto měl být relativně rychlý a levný.

Cloudové OpenOffice poběží v rámci webového prohlížeče. Zatím je údajně k dispozici prototyp, který funguje tak, že reaguje na požadavky uživatele a vrací XML kód, který se použije k vykreslení změn v rámci rozhraní u klienta. V budoucnu se pak počítá s nasazením adaptivního grafického uživatelského rozhraní, které by mělo odpovídat jednotlivým mobilním operačním systémům, na nichž budou OpenOffice použity.

Budoucnost je cloudová

Podle zástupců Apache Software Foundation je vývoj kódu cloudového kancelářského balíčku zatím v prvotních fázích. Tým momentálně řeší problémy spojené s plynulým vykreslování uživatelského rozhraní v rámci různých prohlížečích a řeší možnost sdílení procesů více uživateli. Termín dokončení nebo alespoň zpřístupnění testovací verze nebyl zatím zveřejněn.

Kromě cloudového balíčku samozřejmě pokračují práce i na on-premise verzi, která bude nadále vyvíjena jako samostatný produkt. Cloudové řešení tak lze chápat jako určitý „spin-off“. Tyto dva balíčky pak mají být spíše různými řešeními pro odlišné situace než přímou konkurencí.

Vývojářský tým si slibuje od svého kroku zlepšení konkurenceschopnosti vůči Microsoftu, který v poslední době výrazně rozšiřuje svoji nabídku cloudových Office 365. Apache dále v budoucích verzí OpenOffice plánuje pracovat s API pro spolupráci se sociálními sítěmi, které umožní sdílení online informací za využití standardů CMIS, OpenSocial a Odata. Těchto funkcí bychom se měli dočkat už během příštího roku.

Jde tedy konečně o jasné naznačení směru, kterým by se měly dlouho tápající OpenOffice ubírat. Naopak nadace The Document Foundation, jež stojí za LibreOffice, se v současnosti zaměřuje spíše na zlepšování funkcionality a stability existujícího balíčku, aby jej zatraktivnila zejména pro velké firmy a organizace. Nicméně i její zástupci již nedávno potvrdili, že mají v plánu ke konci roku 2013 nebo začátkem roku 2014 uvést cloudové a tabletové řešení LibreOffice, které je momentálně také v rané fázi vývoje.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz