Microsoft chystá plošné zvyšování cen CAL licencí

Albert Ryba | 27.11.2012 | Software | 1 komentář

Od začátku prosince plánuje Microsoft velké změny v CAL licencích, které budou spojeny se zvyšováním cen. Dotkne se to firem, které kupují CAL licence pro Exchange, Lync, SharePoint, Windows Server, System Center a pro řadu dalších významných podnikových produktů.

Firmy využívající softwarové produkty Microsoftu musí nakoupit CAL (Client Access License) pro přístup každého uživatele k serveru, který chce využívat takové služby jako tisk či přístup k uloženým datům. K dispozici jsou dvě základní varianty těchto licencí – CAL vázané na konkrétní zařízení, tj. per device, z něhož může přistupovat libovolný počet uživatelů a CAL vázané na uživatele, tj. per user, které nejsou omezeny počtem zařízení, jež uživatel využívá.

Více a méně atraktivní CAL

CAL vázané na uživatele jsou proto ideálním řešením pro firmy, v nichž zaměstnanci pracují na více typech přístrojů, zatímco licence vázané na přístroj jsou vhodné spíše pro situace, kdy zaměstnanci počítače sdílí. S dnešním trendem mobility ovšem výrazně roste právě první typ použití, čehož si je Microsoft dobře vědom.

V minulosti byly ceny těchto dvou typů licencí prakticky stejné, ale to se má změnit od 1. prosince 2012, kdy má dojít k zvýšení cen CAL vázaných na uživatele zhruba o 15 % oproti CAL vázaných na konkrétní přístroje. Microsoft o těchto změnách již informoval svoje partnery na začátku tohoto týdne s odůvodněním, že licence per user získávají větší hodnotu a zvýšení ceny odráží tuto skutečnost.

Produkty dotčené změnou cen CAL

Změna ceny CAL se dotkne prakticky všech hlavních softwarových produktů Microsoftu:

Bing Maps Server CAL
Core CAL Suite
Enterprise CAL Suite
Exchange Server Standard and Enterprise CALs
Lync Server Standard and Enterprise CALs
Project Server CAL
SharePoint Server Standard and Enterprise CALs
System Center 2012 Client Management Suite
System Center Configuration Manager
System Center Endpoint Protection
Visual Studio TFS CAL
Windows Multipoint Server CAL
Windows Server CAL
Windows Server RDS, RMS, Terminal Services CAL

Pokud tedy firmy potřebují dokoupit CAL licence vázané na uživatele, měli by to učinit co nejdříve. Výjimkou mají být uživatelé, kteří jsou odběratelem velkého počtu licencí, kteří údajně budou mít více času a stávající ceny pro ně budou platit do konce smluveného období.

Problémem je samozřejmě skutečnost, že firmy, jež vsadily na řešení Microsoftu, nemají ani žádnou jinou alternativu, než příslušné CAL nakupovat, díky čemuž se musí s rozhodnutím Microsoftu smířit a zaplatit od příštího měsíce za licence větší částky než dosud.

1 komentář u článku “Microsoft chystá plošné zvyšování cen CAL licencí”

  1. Penguin napsal:

    To je tedy pěkně vyčůrané, takhle vytrestat zákazníky, kteří se rozhodli pro SW Microsoftu. Zlatý Linux :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz