Přichází procesorová revoluce? AMD chystá čipy ARM

Martin Noska | 02.11.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost ARM tento týden představila nové architektury Cortex A53 a A57, což jsou konečně plně 64bitové procesory vycházející ze specifikace ARM V8. Ty by měly najít uplatnění zejména v oblasti serverů a desktopů a budou zpětně kompatibilní se současnými 32bitovými čipy. Za mnohem důležitější událost však analytici agentury Forrester Research považují fakt, že také společnost AMD oficiálně oznámila, že bude prodávat vlastní procesory postavené na této architektuře. A to již v roce 2014.

Podle Forresteru tak jde o přelomový krok v ekosystému ARMu. I když je AMD mnohem menší než konkurenční Intel, stále jde o mnohamiliardovou společnost, která si dlouhodobě drží svoje místo v oblasti mikroprocesorů. Ačkoliv s rozšířením svojí nabídky o procesory ARM tak bude vlastně konkurovat svým vlastním serverovým a desktopovým řešením, může jít o nový směr, jak se na trhu prosadit proti dominujícímu Intelu.

AMD má šanci rozvířit serverový trh

Zástupci AMD konkrétně vyjádřili úmysl vyrábět čipy SOC (System On a Chip) A53 / A57 pro různé typy serverů. Zatím sice nepadly žádné informace o tom, že by AMD chtělo nabízet i procesory pro mobilní přístroje a tablety, ale je jasné, že AMD má o tento segment trhu také zájem a bylo by jen logické i do něj rozšířit svoje aktivity.

Navíc se AMD pravděpodobně neomezí jen na výrobu samotných čipů, ale Richard Fichera z Forresteru je přesvědčen, že začne nabízet i celé referenční architektury s ARM čipy pro svoje hardwarové partnery. To by mohlo pomoci rychlejšímu rozšíření ARM čipů v podnikové oblasti.

Nová cesta přináší šance i rizika

Je samozřejmě možné, že AMD v budoucnu čeká nemalá deziluze, zejména co se týká profitu. Protože zatímco na trhu s x86 procesory jsou stále poměrně slušné marže, neboť ceny zde víceméně určuje Intel a ten se je snaží držet na co nejvyšší úrovni, v ekosystému ARMu je vše jinak. Figuruje zde mnoho různých výrobců, díky čemuž je zde vysoká konkurence a marže jsou poměrně nízké. To pro AMD znamená, že se bude muset přizpůsobit cenové politice ostatních výrobců ARM čipů.

Richard Fichera je ovšem přesvědčen, že benefity v tomto případě převažují nad možnými riziky a pro AMD tak jde o příležitost proniknout zavčas do rychle rostoucího trhu s energeticky efektivními servery. Značka AMD má zejména ve firmách dobré jméno a její řešení by tak mohla poměrně rychle nalézt uplatnění ve velkých podnicích a také u poskytovatelů cloudových služeb, kteří potřebují tlačit provozní náklady co nejníže.

I když je ve srovnání s Intelem firma AMD dlouhodobě ve stínu, oproti jiným výrobcům ARM čipů je na tom naopak velmi dobře z hlediska potenciálních investic. AMD má podle Fischery velmi dobrou příležitost vybudovat celou síť dodavatelů nízkoenergetických serverů s architekturou ARM, která může zahrnovat i řadu populárních lokálních výrobců. A v neposlední řadě se AMD také tímto krokem výrazně odliší od nabídky Intelu, který se pravděpodobně bude držet i nadále x86 architektury a zlepšovat jí z hlediska spotřeby a výkonu. Protože současná strategie AMD, kdy se snaží jen dotahovat řešení Intelu, nemůže být dlouhodobě udržitelná.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz