Test: Internetové připojení UPC Fiber Business 120 v praxi

Martin Noska | 05.11.2012 | Internet a služby | 1 komentář

Společnost UPC rozšířila v září letošního roku svoje tarify určené pro podnikatele a živnostníky o novou nabídku – připojení Fiber Business 120. U něj UPC slibuje nejen rychlosti 120 Mb/s pro download a 15 Mb/s pro upload, ale například i speciálně vyhrazenou klientskou linku pro rychlé řešení možných problémů a nebo statickou IP adresu již „v základním balíčku“. To se hodí třeba v případě vzdáleného přístupu k počítači nebo serveru, kdy je zaručeno, že jej najdete vždy na stejné adrese, která nebude při odpojení od sítě změněna.

Tarif UPC Fiber Business 120 jsme měli možnost testovat zhruba měsíc, během nějž nedošlo k žádnému výpadku služby. To potvrzuje sliby poskytovatele o spolehlivosti, která je pro firemní využití obvykle preferována. I když ve specifikacích najdeme, že přístup k síti internet je po 98 % zúčtovacího období garantován rychlostí 26 400 kb/s pro download, ve skutečnosti jsme za celou dobu žádné snížení rychlosti nezaregistrovali.

Fiber Business 120 – rychlost v číslech

Co každého zajímá vždy nejvíce je reálná rychlost připojení. Ač řada operátorů svoje tarify doprovází slůvky „až“ před slibovanými čísly, v případě  Fiber Business 120 se nám podařilo garantované hodnoty v některých případech i výrazně překonat. Ale nepředbíhejme.

Připojení jsme testovali primárně na počítači s procesorem Intel Pentium Dual Core E6700 / 3,2 GHz, se 4 GB RAM a se síťovou kartou 10/100/1000, ačkoliv ani na pomalejší sestavě nebyl zjištěn žádný výraznější rozdíl v přenosech. Z toho plyne závěr, že pro maximální využití rychlosti tarifu na konfiguraci počítače až tolik nezáleží. Pokud tedy nepoužíváte nějaký již vyloženě historický kousek hardwaru, nemusíte mít obavu, že by vám internet neběžel na plno. K síti UPC jsme byli připojeni pomocí staršího modemu Motorola SBV6120E, který jsme měli i dispozici již pro dřívější testy rezidenčního internetového připojení. V současnosti pak UPC s nejvyšším podnikatelským tarifem nejčastěji dodává model Cisco EPC 3208 s podporou standardu EuroDOCSIS 3.0.

Stabilita rychlosti downloadu u Fiber Business 120.

Stabilita rychlosti downloadu u Fiber Business 120.

Při testech se objevil poměrně zajímavý rozdíl mezi maximální rychlostí, kterou lze dosáhnout pod Windows XP a pod novějšími Windows 8. Zatímco download jsme pod oběma systémy měli stabilně na rychlosti 111 Mb/s (zde šlo pravděpodobně o interní omezení ze strany modemu Motorola a rozhodně tato rychlost nebyla jen peak, ale byla skutečně dlouhodobě stabilně udržitelná – viz screenshot vpravo), poměrně výrazný rozdíl byl právě v uploadu.

Zatímco pod Windows XP se nám i v případě využití UPC Optimizeru (utilita pro vysokorychlostní připojení, která upravuje výchozí nastavení síťového připojení ve Windows) nepodařilo přesáhnout hranici 13 Mb/s, pod Windows 8 jsme se zcela běžně blížili až téměř ke 20 Mb/s. To je tedy o čtvrtinu více, než slibovaná „maximální hodnota“ uploadu. Srovnání ze služby Speedtest.net najdete pod článkem.

Zástupci UPC tvrdí, že nejlepšího výkonu lze dosáhnout právě s moderními operačními systémy od Visty výše, což naše testy potvrdily. Ale ani výsledek pod staršími Windows XP není samozřejmě špatný. Zajímavý je také rozdíl v odezvě, která je pod Windows 8 poloviční oproti Windows XP (ping 5 ms vs. 10 ms). V každém případě jsou naměřené hodnoty velmi solidní a svědčí o tom, že UPC opravdu poskytuje to, co slibuje a připojení je skutečně předurčeno pro vysoké objemy přenosů či jej lze sdílet bez problémů větším počtem počítačů v kanceláři.

Pro jaké situace Fiber Business 120 nasadit?

Scénářů využití tarifu lze v současnosti najít skutečně mnoho, protože s nárůstem nabídky webových / cloudových aplikací a služeb pro podnikání velmi výrazně rostou nároky nejen na rychlost stahování, ale právě i na odesílání dat.

Nicméně naše zkušenosti ukázaly, že existují některé situace, na které je potřeba dát si pozor a jež mohou přinést značné omezení výsledného efektu.

Úzkým hrdlem mohou být například nejrůznější routery a switche, které nejsou určeny vyloženě pro podnikové nasazení. V našem případě šlo například o router FRITZ!Box Fon WLAN 7270, díky němuž i přes připojení přes 1 Gb LAN došlo ve výsledku ke snížení rychlosti přenosu oběma směry zhruba na polovinu. U certifikovaných podnikových switchů a routerů by to samozřejmě nenastalo, nicméně lze předpokládat, že právě řada živnostníků a malých podnikatelů bude často fungovat s běžnou „domácí výbavou“. Ta tedy již nemusí dostačovat a s podobným snížením rychlostí počítejte v případě využití Wi-Fi připojení, kde pak záleží na síle interferencí v okolí. A ani při využití síťových prvků podporující standard IEEE 802.11n pravděpodobně nedosáhnete plného výkonu.

Nicméně pokud takto bude k lince připojeno souběžně více počítačů, pak nejde o příliš velký hendikep (protože by se i tak o přidělené pásmo dělily) a pokud jen jeden, je logické připojit jej k modemu na přímo. To může být třeba i případ malého firemního serveru, který tak lze provozovat ve vlastních prostorách výrazně levněji, než v hostingových centrech.

Nový standard přichází

Lze očekávat, že v budoucnu nabídka UPC či jiných providerů již nebude výrazněji směřovat k ještě vyšším rychlostem, protože už v současnosti je použitá technologie využita prakticky na maximum. Nicméně je příznivé, že z ceníků (nejen) tohoto poskytovatele mizí pomalejší tarify a zůstávají jen ty nejrychlejší, u nichž navíc není příliš velký rozdíl v měsíčním poplatku.

V případě Fiber Business 120 je to 999 Kč za měsíc, ale při uzavření smlouvy na 2 roky se můžete dostat až na 799 Kč za měsíc. Postupně tak již přestává dávat smysl volit nižší rychlosti připojení, protože finanční úspora je minimální. Tarif Fiber Business 120 lze díky tomu chápat nejen jako jakousi „vlajkovou loď“ UPC, ale spíše za nový a hlavně dostupný standard pro účely běžného podnikání.

Typické hodnoty pro UPC Fiber Business 120 naměřené pod Windows XP SP3...

Typické hodnoty pro UPC Fiber Business 120 naměřené pod Windows XP SP3...

...a pro srovnání typické hodnoty naměřené pod Windows 8.

...a pro srovnání typické hodnoty naměřené pod Windows 8.

1 komentář u článku “Test: Internetové připojení UPC Fiber Business 120 v praxi”

  1. tester napsal:

    Jen pozor – u UPC je docela rozdíl v kvalitě připojení podle lokace. I když někde test vyjde dobře, neznamená to, že to tak bude chodit všude.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz