Titan: Seznamte se s novým králem superpočítačů

Albert Ryba | 13.11.2012 | Hardware | Žádné komentáře

V nově vydaném žebříčku Top 500 superpočítačů obsadil první pozici nejvýkonnějšího systému na světě superpočítač s názvem Titan. Ten je umístěn v Oak Ridge National Laboratory v americkém státě Tennessee a jeho výkon činí 17,59 petaflops.

Výrobcem Titanu je společnost Cray a superpočítač kombinuje šestnáctijádrové procesory AMD Opteron 6274 s grafickými akcelerátory nVidia Tesla K20. Konkrétně jde o 18 688 CPU (dohromady zhruba 300 000 jader) a o stejný počet akcelerátorů nVidia. Jako OS je zde použit Cray Linux. Více o něm najdete ve videu pod článkem.

Na první příčce žebříčku vystřídal systém od IBM s názvem Sequoia, který využívá procesory IBM a jeho výkon činí 16,32 petaflops. Titan je součástí sítě výzkumných laboratoří amerického ministerstva energetiky a výzkumníci jej používají k takovým úkolům, jako jsou výzkumy změn klimatu či vývoj alternativních paliv.

Nové technologie mění svět superpočítačů

Titan je příkladem nové generace superpočítačítačů, které využívají grafické akcelerátory v podobě koprocesorů ke zvýšení rychlosti matematických výpočtů, jež mají být prováděny současně. Tím je docíleno nejen vysoké rychlosti paralelního zpracování dat, ale i nízké spotřeby energie ve srovnání s běžnými CPU. Tento trend pak postupně proniká i do oblasti bežných serverů, ačkoliv zde je obvykle potřeba větší univerzálnosti, kterou stále zaručí jen klasické procesory.

Grafické akcelerátory dnes využívá již řada superpočítačů z žebříčku Top 500, který je zveřejňován vždy dvakrát ročně. Konkrétně je to 62 systémů, zatímco před půl rokem to bylo 58. Ačkoliv nejvýkonnější superpočítač využívá procesory AMD, je spíše výjimkou a žebříček nadále ovládá Intel, jehož procesory jsou instalovány v 76 % počítačů zahrnutých v žebříčku. Několik z nich již také používá novou architekturu Intelu MIC (Many Integrated Core), jako třeba superpočítač od Dellu instalovaný ve výpočetním centru Texaské univerzity v Austinu, který se dostal do top 10.

Na třetí, čtvrté a páté příčce aktuálního žebříčku superpočítačů je pak superpočítač K od Fujitsu s výkonem 10,5 petaflops, dále systém BlueGene/Q s názvem Mira, který dosáhl 8,16 petaflops a následně pak německý stroj Juqueen také postavený na architektuře BlueGene/Q s výkonem 4,14 petaflops.

Nezadržitelný posun vpřed

Mezi další zajímavosti z aktuálně vydaného, jubilejního 40. žebříčku superpočítačů, patří například to, že nejpomalejší superpočítač, který v něm byl zařazen, má výkon 241,3 teraflops, zatímco před půl rokem to bylo 172,7 teraflops. V superpočítačích je také stále častěji využívána technologie InfiniBandu, kterou aktuálně používá 226 systémů (oproti 209 před půl rokem) a naopak gigabitový Ethernet je i přes svojí relativně nízkou cenu na ústupu (188 systémů oproti 207). Již standardem se také stávají mnohajádrové procesory a celých 84,6 % superpočítačů v žebříčku disponuje procesory se šesti nebo více jádry.

Co se týká geografického rozložení nejvýkonnějších superpočítačů, v USA jich je v současnosti více než polovina, konkrétně 251. V Evropě jich pak najdeme 105, v Asii 123, ale z hlediska zemí je na tom velmi dobře Čína, která je se svými 72 superpočítači v žebříčku Top 500 hned na druhé příčce za Spojenými státy. I to svědčí o faktu, že Čína nechce být jen „levnou světovou továrnou“, ale má ambice stát se tahounem v oblasti technologického vývoje a inovací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz