Vektorizace zrychlí přenosy přes VDSL až na 100 Mb/s

Martin Noska | 24.11.2012 | Internet a služby | Žádné komentáře

Nejen řada domácností, ale i menších firem sídlících v rezidenčních oblastech, je dnes připojena k internetu stále pomocí technologií ADSL / VDSL využívající měděné vodiče pro datový přenos po klasickém telefonním vedení. To má ovšem poměrně výrazné omezení v maximální přenosové rychlosti, kterou lze dosáhnout a rychlost se také zejména v případě rychlejšího VDSL výrazně snižuje s rostoucí vzdáleností od ústředny.

Právě měděné linky stále dominují dnešnímu trhu a podle průzkumu ABI Research je 60 % uživatelů vysokorychlostních tarifů připojeno právě přes tuto starou technologii, ač rozhodně nepatří mezi nejlepší. Nicméně využití existujících vedení pro xDSL a revize existující infrastruktury je finančně mnohem výhodnější, než natahování nových optických vláken. Zejména pak v oblastech, které nejsou až tak hustě obydlené.

Vektorizace novou budoucností VDSL

Dodavatele xDSL technologií proto neustále pracuje na zlepšení, které by umožňovalo rychlosti zvýšit. Jednou z takových technologií je vektoring či vektorizace (vectoring), s níž se lze v praxi dostat až na rychlost 100 Mb/s pro download (teoreticky mohou být ovšem rychlosti ještě vyšší a například Ericsson již dříve prezentoval přenos rychlostí až 0,5 Gb/s za využití vektorizace). Jedním z prvních evropských operátorů, kteří tuto technologii plánují nasadit v praxi, je Deutsche Telekom, jenž ji hodlá nabídnout zhruba 24 milionům německých domácností a malých firem. Podobné plány pak nedávno odhalil i belgický Belgacom.

Pokles rychlosti VDSL s rostoucí vzdáleností.

Pokles rychlosti VDSL s rostoucí vzdáleností.

Podle mluvčího Deutsche Telekomu je tento krok pro jeho firmu nutný pro udržení konkurenceschopnosti a zvýšení atraktivity těchto služeb. Nároky na datové přenosy stále rostou, což je dáno nejen větším objemem multimediálního obsahu, ale i přístupem ke stále komplexnějším aplikacím a službám v cloudu.

Jak již bylo řečeno, rychlost ADSL a zejména pak VDSL výrazně klesá se vzdáleností od ústředny. I v případě nejnovější revize VDSL2 pak dochází zhruba po 1,5 kilometru ke ztrátě jakéhokoliv rychlostního benefitu a přenosy jsou pak na podobné úrovni jako u ADSL. Viz obrázek vpravo. Na vině jsou zejména nejrůznější rušení na linkách a právě na jejich eliminaci se zaměřuje technologie vektorizace. Ta pomocí speciálního procesoru interference analyzuje a následně vytváří signál, který se snaží rušení eliminovat, podobně jako třeba technologie pro odstranění rušení ve sluchátkách. Více najdete v prezentaci společnosti Alcatel-Lucent pod článkem, která je jedním z dodavatelů této technologie.

Benefity vektorizace VDSL pro všechny strany

Výhodou nasazení vektorizace má být zejména hladká migrace uživatelů, lepší škálovatelnost a také zvyšování efektivity fungování sítí operátorů při relativně přijatelných výších investic. To by mělo zaručit, že ceny vysokorychlostních tarifů zůstanou na přijatelné úrovni. Alcatel-Lucent konkrétně slibuje rychlost 100 Mb/s do vzdálenosti 400 metrů od ústředny, s větší vzdáleností samozřejmě bude docházet i v tomto případě k poklesům, které by ale podle zmíněné prezentace neměly být tak drastické, jako v případě samotného VDSL bez vektorizace.

Deutsche Telekom ještě čeká s nasazením na rozhodnutí regulačních úřadu a podle všeho by měl začít novou technologii ve svojí síti nabízet v příštím roce. Co se týká velkých českých operátorů (resp. spíše jediného operátora, společnosti Telefónica Czech Republic, která ostatním hráčům v oblasti DSL svoji síť pronajímá), zde zatím oficiální plány neexistují a teprve v polovině loňského roku byla zavedena technologie VDSL2. Lze ale očekávat, že i Telefónica bude nucena díky rostoucí konkurenci ze strany menších poskytovatelů využívajících optické linky a také ve snaze inovovat svoji nabídku přijít s technologií vectoringu. Rozhodující pravděpodobně bude skutečnost, jak se osvědčí u našich západních sousedů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz