Windows 8: Hlavní překážky pro adopci v podnicích

Albert Ryba | 21.11.2012 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Ačkoliv Microsoft o nových Windows 8 mluví jako o zásadním posunu v oblasti desktopových operačních systémů, podle analytiků Forresteru budou mít velmi obtížnou situaci zejména v podnikovém prostředí. Alespoň v následujícím roce, neboť zájmy koncových uživatelů (zaměstnanců) a managementu firmy jsou zcela odlišné.

David Johnson, analytik agentury Forrester Research, v této souvislosti identifikoval sedm překážek, které v následujících 12 měsících budou bránit většímu rozšíření Windows 8 a případně i jejich sesterských Windows RT v korporátní sféře.

1. Probíhající přechod z Windows XP na Windows 7. Velká část firem je stále v procesu migrace na Windows 7, což je náročný a drahý proces, spojený často s modernizací hardwaru a dosavadních aplikací. Není proto divu, že podle průzkumu Forresteru plánuje přechod na Windows 8 v následujících 12 měsících jen 4 % firem a většina nových počítačů v podnicích bude stále nasazovány s předinstalovanými „sedmičkami“. Ty přitom budou mít životní cyklus v délce 3-5 let a aktuálním problémem pro organizace je blížící se konec podpory Windows XP v dubnu 2014 a ne migrace na nový systém Microsoftu.

2. Windows 7 firmám stačí. I když Windows 8 přichází s novými vlastnostmi zejména v oblasti zabezpečení, jako je třeba ověřený boot, vylepšený BitLocker nebo nová metoda řízení přístupu Dynamic Access Control, nejsou pro firmy dostatečným argumentem k migraci. Většina organizací je spokojená s funkcemi, které mají Windows 7 a vnímají benefity spojené s Windows 8 za minimální. Nastane tak pravděpodobně podobná situace jako v případě Visty, pro které byly hlavními konkurenty právě starší Windows XP.

3. Nové rozhraní Windows 8 zvyšuje nároky na podporu. Hned jak se objevily zprávy o novém rozhraní ve Windows 8, začali analytici upozorňovat na to, že pravděpodobně narazí u konzervativních podnikových uživatelů. Ti vyžadují jednoduchost, shodné ovládání u různých přístrojů a také dlouhodobou kontinuitu. To Windows 8 porušily a jejich nasazení by podle Forresteru mohlo díky přepracovanému rozhraní způsobit ve firmách dezorientaci, frustraci uživatelů a tím pádem i pokles jejich výkonnosti a zvýšení chybovosti. Organizace by tak musely investovat do školení a podpory, čemuž se budou chtít ve většině případů zatím vyhnout.

4. Zmatení mezi Windows RT a Windows 8. Ačkoliv Windows RT vypadají na první pohled velmi podobně jako Windows 8, používají zcela odlišnou architekturu a vyžadují tedy zcela přepsané aplikace. Spolu s trendem BYOD se ve firmách určitě budou objevovat přístroje s oběma těmito OS, což opět přinese komplikace a zaměstnanci si na svých přístrojích s Windows RT nebudou moci spouštět podnikové aplikace napsané pro x86 architekturu.

5. Nedostatek aplikací pro Windows RT. Ani pro samotnou firmu není zatím příliš zajímavé pořizovat přístroje s Windows RT, ač na první pohled mohou vypadat velmi atraktivně. Zatím pro ně totiž existuje zhruba jen 10 000 aplikací, což je číslo naprosto nesrovnatelné s ostatními mobilními platformami. Firma by tyto přístroje proto mohla využít jen velmi omezeným způsobem.

6. Vysoké nároky Windows 8 na systémové zdroje u tabletů. Řešením ale není ani pořízení   mobilních přístrojů s klasickými Windows 8 do firem, protože ty jsou ze svojí podstaty stále desktopovým OS a jejich nároky na systémové zdroje zůstaly i po redesignu vysoké. Výrobci tak musí osazovat tablety určené pro plnohodnotné Windows 8 výkonnými procesory, obvykle Core i5 a i7, což je ale projevuje na výdrži baterie, nutnosti chlazení a konstrukci těchto zařízení. Díky tomu mohou jen velmi obtížně konkurovat například iPadu od Applu.

7. Fragmentovaný ekosystém OEM výrobců. Nové Windows přinesly záplavu nových typů výpočetních zařízení. Ta se nyní liší více než kdy předtím, protože dosud existovala pro kategorii PC poměrně výrazná jednotící linie. Podniky se stále při nákupu hardwaru dívají na poměr ceny a spolehlivosti, zatímco koncoví uživatelé na poměr ceny a funkčnosti. Nyní se ale nůžky mezi těmito kategoriemi přístrojů mnohem více rozevřely. To může být komplikací při odlišení správných produktů pro nasazení v určité situaci a řada firem by si mohla ve snaze ušetřit snadno pořídit přístroje, které pro její účely nebudou příliš vhodné.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz