Bezplatná nezávislá příručka pro big data zveřejněna

Albert Ryba | 21.12.2012 | Ostatní, Software | Žádné komentáře

Termín „big data“ se stal buzzwordem posledního roku. Nicméně podobně jako tomu bylo dříve třeba s cloud computingem, stále má řada lidí, včetně odborníků pracujících v oblasti IT, jen velmi mlhavou představu, co vše se za tímto pojmem skrývá.

Pokud se ve vaší firmě zeptáte lidí v IT oddělení, co si pod prací s velkými objemy dat představují, pravděpodobně získáte spoustu více či méně přesných odpovědí, ale žádné stejné. Jedná se stále o velmi nový fenomén, který lze uchopit různým způsobem a v němž se může používat i poměrně hodně rozdílná terminologie. To pak v důsledku může vést k chybám a nedorozuměním při nasazování projektů práce s velkými objemy dat.

Využijte bezplatnou příručku pro big data

Právě z tohoto důvodu vydala aliance ODCA (Open Data Center Alliance) bezplatnou a veřejně dostupnou publikaci Big Data Consumer Guide rev. 1.0, která je ke stažení ve formátu PDF z jejích stránek. Není potřeba ani žádná registrace či vyplňování zdlouhavých formulářů. Jejím cílem je nabídnout jednotný slovník, sjednotit přístup k big datům a umožnit tak lepší porozumění mezi různými skupinami lidí. Lze ji ale využít i jako studijní materiál pro ovládnutí základů spojených s tímto fenoménem. Publikace Big Data Consumer Guide je samozřejmě napsaná nezávisle a není spojena s žádným konkrétním dodavatelem technologií či poskytovatelem služeb v oblasti big data.

Publikace, nebo možná spíše průvodce problematikou velkých objemů dat, nabízí komplexní pohled na problematiku, přináší definice terminologie používané v této oblasti a snaží se poskytnout rady z praxe, které se již osvědčily při zavádění big data strategií v různých organizacích. Velkým přínosem publikace je i 30 nastíněných způsobů použití práce s velkými objemy dat, které mají firmám pomoci vybrat pro jejich byznys tu nejlepší metodu. Pokud tedy ve vaší společnosti plánujete projekt nasazení technologií pro big data, neměli byste si tento dokument nechat ujít.

Lepší porozumění big datům nutností

Ačkoliv se nejedná o rozsáhlý materiál, který by zcela vyčerpal tuto tématiku a omezuje se na pouhých 24 stran, může být tento rozsah spíše výhodou než překážkou. Protože ne každý má čas prostudovat nějakých 300 stránek textu a naopak forma výběru toho nejdůležitějšího může být výrazným benefitem.

Ačkoliv příručka může působit na první pohled spíš dojmem návodu pro začátečníky, neměli by si jí nechat ujít ani zaměstnanci v IT odděleních či nezávislí profesionálové, kteří již mají s prací s velkými objemy dat zkušenosti. A to právě kvůli dosud neexistujícím jasným definicím terminologie a pro rozšíření a sjednocení pohledu. Protože pro dosažení co nejvyšší efektivity v IT projektech je nutné odstranit komunikační šumy a nepřesnosti v komunikaci, které jejich realizaci zbytečně brzdí a komplikují.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz