BlackBerry 10: Novinky v chystané platformě od RIMu

Albert Ryba | 04.12.2012 | Mobilita | Žádné komentáře

Dlouho očekávaná platforma BlackBerry 10 se blíží a oficiální start jí čeká 30. ledna 2013. Sice je to pozdě, ale stále lepší než nikdy. Řada komentátorů přitom tvrdí, že budoucnost firmy RIM je spjata právě s úspěchem nebo neúspěchem této nové mobilní platformy.

Podívejme se na to, jaké hlavní novinky má přinést a zda to bude stačit na opětovný návrat na výsluní zájmu. Neboť v podnicích, kde měl RIM s přístroji BlackBerry dlouhodobě silnou pozici, byl poměrně nelítostně vytlačen Applem a u domácích uživatelů RIM díky svojí orientaci na profesionální funkce nikdy příliš velké úspěchy neslavil…

Použitelnost a integrace na prvním místě

RIM (Research in Motion) je s blížícím se startem svojí nové platformy stále otevřenější ohledně novinek, které přinese. Ačkoliv je možné, že nějaká esa si ještě nechává v rukávu. Hlavním posunem má být zlepšení v použitelnosti a integraci, což jsou oblasti, které by se měly pozitivně projevit na uživatelské zkušenosti spojené s BlackBerry 10.

Platforma BlackBerry 10 zcela mění způsob, jak se pracuje s úlohami a aktivitami. Ty už nejsou drženy v oddělených silech, ale jsou integrované napříč aplikacemi. Všechny aktivity jsou pak shromážděny v BlackBerry Hubu. RIM využil možnosti práce s mnoha aplikačními vlákny jádra QNX, na kterém je nový OS postaven, což vytváří velmi propojené multitaskingové prostředí a Hub může být dostupný z jakékoliv aplikace. Uživatel by tak měl mít lepší možnosti pracovat s aktivními úlohami, než na konkurenčních platformách.

RIM také zapracoval na integraci se sociálními sítěmi, které jsou s celou platformou hluboce propojené. Například data ze sociálních sítí, včetně profesionální sítě LinkedIn, jsou automaticky spojována s kontakty a jsou tak vytvářeny komplexní profily uživatelů.

Vzhledem k tomu, že nové přístroje s BlackBerry 10 již nemají mít tradiční hardwarovou klávesnici, zapracoval RIM pro rychlejší a přesnější zadávání textů na virtuální klávesnici, která má umožnit lepší pocit při psaní. Toho bylo dosaženo změnou tvaru a velikosti virtuálních kláves, které jsou nyní ergonomičtější a mají omezit překlepy. RIM dále vytvořil speciální vrstvu, která má mapovat virtuálně stisknuté klávesy, učit se a adaptovat se na pohyby majitele přístroje a na situace, v nichž se typicky zadává obdobný typ textu. Podle zástupců RIMu by nová virtuální klávesnice v BlackBerry 10 měla umožnit rychlejší a pohodlnější psaní než klasické fyzické klávesnice, které byly dosud považovány stále za nepřekonané.

Vylepšení se dočkaly i předinstalované aplikace, ačkoliv zde se dá čekat s uvedením finální verze BlackBerry 10 asi ještě nejvíce změn. To se týká zejména aplikace pro fotografování, která je vybavena například možností vybírat bod, na který se má zaostřit či využitím tlačítek nahoru a dolu jako zkratek pro pořizování fotografií. Také webový prohlížeč se dočkal kompletního přepracování a nově podporuje standardy HTML5. Díky tomu by měl umožnit běh pokročilých webových aplikací na úrovni, na jakou jsme zvyklí z běžných desktopových prohlížečů.

Aplikace jako tradiční výzva

Vzhledem k výrazným změnám v OS čeká RIM výzva spojená s dostupností aplikací, což je problém, kterému čelí každá nová platforma a často se pro ní stane kamenem úrazu. To si RIM dobře uvědomuje a zástupci firmy tvrdí, že mají navázány silné vztahy s vývojáři a při startu nové platformy BlackBerry 10 by mělo být k dispozici takové množství aplikací, jaké nemá v podobných případech obdoby. Ačkoliv někteří z nich se již přeorientovali na konkurenční mobilní OS, velká řada vývojářů byla ochotna na BlackBerry 10 počkat a dát mu šanci.

Ačkoliv platforma BlackBerry 10 nebude zpětně kompatibilní se staršími verzemi, podle dostupných informací by měla být tvorba aplikací pro ni poměrně jednoduchá a RIM poskytuje vývojářům v jejich snahách maximální podporu. I když konkrétní odhady počtu dostupných aplikací RIM odmítl zveřejnit, údajně jich bude v internetovém obchodě tolik, kolik bude v tu dobu možné. Otázkou je, zda se díky honbě za maximem aplikací nedostanou do distribuce i nedodělky a programy obsahující zbytečné chyby.

Ačkoliv platforma BlackBerry 10 bude možná po svém uvedení tím nejpropracovanějším a nejpokročilejším mobilním operačním systémem na trhu, je otázkou, zda to bude stačit k úspěchu. To ukázal třeba i případ WebOS od Palmu, který i přes velmi pozitivní hodnocení nikdy nezískal výraznější podíl na trhu a i sklaní příznivci Palmu raději přesedlali na iOS nebo Android. RIM má ovšem na trhu stále lepší pozici, než měl Palm v době představení WebOS a dělá vše pro to, aby s BlackBerry 10 uspěl. Protože pokud půjde o krok vedle, je možné, že další příležitost již dostat ani nemusí.

Pozitivní je alespoň fakt, že první ohlasy ze strany vývojářů, kteří hovoří o příjemné a dobře vypadající platformě, nejsou pravděpodobně přehnané. Zdá se, že RIM odvedl kus dobré práce a že odložení uvedení BlackBerry 10 mělo opravdu důvod ve zvýšení kvality, konkurenceschopnosti. Otázkou samozřejmě je i to, jak budou konkurenceschopné přístroje, na kterých BlackBerry 10 poběží, protože to je kapitola sama pro sebe.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz