Co přinesou procesory Intel Core čtvrté generace?

Albert Ryba | 13.12.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Jak se již stalo zvykem, Intel v příštím roce hodlá opět uvést novou generaci svých mikroprocesorů, vyvíjenou pod kódovým označením Haswell. Zatím jsou ovšem oficiálně jsou známy jen obecné detaily o nové architektuře, která bude těžit ze stávajícího 22nm výrobního procesu.

Na rozdíl od současné Ivy Bridge, která je jen zmenšením architektury Sandy Bridge s pouze několika malými změnami, pak Haswell slibuje i vyšší výkon při stejném taktu, výkonnější grafiku (viz dále) a bohužel i novou patici, označovanou jako socket LGA 1150.

O krok dál s Haswellem

Tento týden pak objevil na internetu i údajně uniklý slide, který zachycuje chystanou modelovou řadu nových procesorů Core čtvrté generace. Jeho zdrojem je portál vr-zone, který nepatří mezi nedůvěryhodné, ale i tak je potřeba brát tyto neoficiální informace s rezervou. V každém případě tabulka s chystanými procesory nevypadá nereálně. Zachycuje konkrétně osm nízkoenergetických modelů z řad Core i5 a Core i7 s TDP od 35 do 65 wattů a šest „standardních“ modelů s TPD 84 wattů.

Jediným dvoujádrovým zástupcem je model Core i5-4570T se základní frekvencí 2,9 GHz a 4 MB cache. Všechny ostatní modely jsou již čtyřjádrové a disponují buď 6 nebo 8 MB cache. Vylepšení by se měla dočkat také integrovaná grafická karta označovaná jako Intel HD 4600, jejíž frekvence se má pohybovat od 1100 po 1250 MHz podle modelu. Jak již je zvykem, které procesory by měly být uvedeny s odemčeným násobičem (Core i5-4670K a Core i7-4770K) a na výběr budou jak modely s podporou hyper-treadingu (tj. zpracování dvou aplikačních vláken jedním jádrem), tak i bez ní.

Více již najdete v následující tabulce převzaté z vr-zone.

Procesory s architekturou Haswell by měly být posledními modely Intelu vyráběné 22nm technologií. Intel již v současnosti intenzivně pracuje  na přípravě 14nm modelů označovaných jako Broadwell, které by měly být opět jen zmenšením stávající architektury.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz