Instalace Linuxu na PC s Windows 8 je stále problémem

Albert Ryba | 31.12.2012 | Software | 2 komentáře

Microsoft ve Windows 8 ve jménu vyšší bezpečnosti přišel s metodami, jak ztížit na novém PC instalaci jakéhokoliv jiného operačního systému. Je tomu tak díky komponentě UEFI (Unified Extensible Firmware Interfaces), která přeskakuje tradiční kroky při startu počítače, což má zabránit spuštění různých rootkitů a jiných škodlivých programů před bootem samotného operačního systému. UEFI je přímo propojeno s BIOSem počítače a nedovolí start žádného neautorizovaného programu než toho, jenž byl předem nadefinovaný.

Technologie „bezpečnějšího bootu“ ve Windows 8 se setkala s velmi bouřlivými ohlasy a hlavně organizace podporující svobodný software (jako Free Software Foundation) ji tvrdě odsoudily. Kromě vyšší bezpečnosti je totiž pro uživatele mnohem obtížnější, ne-li přímo nemožné, na takového PC nainstalovat například Linux. Podle řady komentátorů je tak výrazně omezena svoboda uživatele a je často nucen v případě instalace Linuxu na počítač s Windows 8 provádět různé jailbreaky, které ovšem znamenají ztrátu záruky. Pro firemní prostředí jsou takového kroky zcela nepřípustné.

Někteří výrobci umožňují nastavit vypnutí bezpečného bootování, což popsaný problém eliminuje, ale tato funkce není povinná a neexistuje díky tomu univerzální cesta, jak na nové PC dodané přímo s předinstalovanými Windows 8 Linux nainstalovat. Velcí hráči na open source trhu, jako třeba Linux Foundation, Ubuntu nebo Fedora, pracují na řešení, ale schůdné a univerzální cesty jsou zatím v nedohlednu.

Možnosti instalace Linuxu na PC s Windows 8

Existují víceméně dva způsoby řešení – snažit se přesvědčit výrobce PC, aby umožňovali bezpečný boot vypínat a nebo spolupráce výrobců linuxových distribucí s Microsoftem, aby jejich systémy označoval jako autorizované a poskytl jim klíče s příslušnou certifikací. Ty pak navíc budou navíc díky plné podpoře UEFI přinášet stejnou ochranu proti škodlivému softwaru, jako je tomu u produktu Microsoftu.

To je třeba příklad Ubuntu 12.10, které v sobě obsahuje klíč s certifikací Microsoftu, takže jej lze zprovoznit na většině PC původně dodaných s Windows 8. Nicméně kompatibilita není díky některým chybějícím EFI patchům stoprocentní a zejména u nových počítačů lze narazit na problém. Také Fedora 18, která ještě nebyla oficiálně uvolněna, by měla jít podobnou cestou a již dostupné 64bitové testovací buildy mají již příslušné podpisy a také patche pro kompatibilitu. Dále tento OS podporuje bootování na Macu, takže kompatibilita je poměrně široká, ale je potřeba mít na mysli, že jde stále o nehotový produkt. Také méně známá linuxová distribuce Sabayon přichází s podporou technologie UEFI, nicméně zde uživatel může narazit naopak na potřebu manuálních zásahů a ruční vkládání potřebných klíčů.

Samozřejmě i další hráči plánují do svých linuxových distribucí přidat možnost bootu na počítači s UEFI, údajně by se to mělo týkat chystané verze Suse, která ale není ještě ani dostupná v testovací verzi. V případě Debianu je pak k dispozici installer, který UEFI podporuje, ale samotný systém bezpečný boot nevyužívá, jen jej tedy umožňuje obejít. Také Linux Foundation se snaží nabídnout loader, který umožňuje UEFI obejít, ale ten provádí nízkoúrovňové zásahy do systému, které mohou být pro řadu uživatelů již příliš velkým rizikem. Jde tedy viditelně ještě o poměrně dlouhou cestu…

Řešení v nedohlednu

Jak je tedy vidět, neexistuje zatím žádné uspokojivé řešení, jak tento problém vyřešit. Pokud počítáte s tím, že na nově nakupovaných počítačích pro osobní nebo firemní účely budete chtít v budoucnu používat jiný OS než Windows 8, je pro vás nejlepším krokem pořídit si nový počítač dodávaný bez operačního systému a Windows 8 si na něj pořídit zvlášť.

2 komentáře u článku “Instalace Linuxu na PC s Windows 8 je stále problémem”

  1. karel napsal:

    Ta „méně známá linuxová distribuce“ se jmenuje Sabayon.

  2. MS napsal:

    Jo jo, Sabayon. To je pěkná shitka, není divu, že ho nikdo nepoužívá.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz