Levné náplně do tiskáren mohou škodit zdraví

Albert Ryba | 10.12.2012 | Aktuality, Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Údajně až 65 % ze všech náplní do tiskáren, které se v České republice prodají, je vyráběno z neekologických či škodlivých materiálů. Nejrizikovější mají být neekologické tonery a náplně, které se na náš trh dostávají z asijských zemí nebo obsahují nekvalitní čínské komponenty. Vyplývá to z odhadu společnosti Teko technology.

Škodlivé látky se do vzduchu v kancelářích dostávají především díky nekvalitním materiálům, z nichž jsou náplně do tiskáren vyráběny. Jedná se hlavně o tonerový prach nebo levné plasty, z nichž jsou kazety vylisovány. Ve většině případů jde o podezřele levné nabídky cartridgí, jejichž výrobci nedisponují certifikáty o původu zboží, certifikátem norem kvality ISO 9001 nebo norem environmentálního managementu ISO 14001. Nekvalitní tonery se poznají od pohledu podle lacině vypadajícího nebo dokonce zapáchajícího plastu. Paradoxně je to obvykle ale právě cena, která rozhoduje o nákupu „na první pohled srovnateného zboží“.

Vdechování nebezpečného tonerového prachu a dalších škodlivin, které se z tonerů uvolňují, může vést k značným dýchacím a kožním problémům, v extrémních případech až k onkologickým onemocněním. Při dlouhodobém pobytu v prostředí nasyceném tonerovým prachem se zdravotní rizika samozřejmě zvyšují. Ohroženy jsou hlavně malé děti, ale i astmatici, alergici a osoby se sníženou imunitou. V kombinaci s poletavým prachem a jinými škodlivinami, které jsou obsaženy ve vzduchu, se jedná o skutečné zdravotní riziko.

Originální značkové tonery a tiskové náplně podléhají ve většině případů přísným výrobním a kontrolním mechanismům. Riziko vzrůstá v případě použití spotřebního materiálu zcela neznámého výrobce či takových, jejichž původ je nejasný. Ne všichni dodavatelé kompatibilních či renovovaných tonerů se totiž chovají zodpovědně a dodržují předepsané výrobní postupy. Vyhnout se zdravotním rizikům tedy není těžké. Stačí dobře vybírat a používat jen takové tonery, u kterých je známý původ, je na ně poskytnuta záruka a mají příslušné certifikáty kvality.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz