Linux kernel 3.7 otevírá dveře serverům s čipy ARM

Albert Ryba | 12.12.2012 | Software | Žádné komentáře

Pouhý měsíc po uvolnění linuxového kernelu 3.6 byla vydána další aktualizace s označením 3.7. Ač to může vypadat, že za jeden měsíc se nemohlo stihnout udělat příliš změn, ve skutečnosti přibyly důležité vlastnosti, které potěší zejména vývojáře zaměřené na čipy ARM a také síťové administrátory v podnicích.

Právě SoC čipy ARM byly pro Linux dosud jakýmsi problémovým dítětem. Situaci komplikoval zejména fakt, že každý dodavatel čipů ARM podporoval periferie různým způsobem a nebylo možné docílit univerzálního způsobu, jak využívat na různých ARM platformách API stejným způsobem. To pro vývojáře znamenalo upravovat svoje produkty pro každou variantu ARMového systému. Zejména díky Olofovi Johanssonovi, inženýrovi Googlu pro Linux a ARM, nyní kernel 3.7 přichází s unifikovanou platformou pro všechny ARMové systémy, která tyto problémy odstraňuje a ruší nutnosti pracné kustomizace jádra.

Linux dláždí cestu ARM serverům

Vývojáři tak nově využijí univerzální kernel bez jakýchkoliv dodatečných úprav, který zajistí fungování na všech systémech ARM. Tím nejsou myšleny jen smartphony a tablety, ale také stále populárnější servery s těmito čipy. Právě lepší podpora ze strany Linuxu může přinést ARMu výrazné posílení v této oblasti, a pro firmy tak odpadá jeden z hendikepů, který oproti platformě x86 čipy ARM dosud nesporně měly. Důsledkem je úspora práce, času i peněz ze strany firem i vývojářů. Ač to tak nemusí na první pohled vypadat, jde o velmi výrazný posun, který může v dlouhodobém horizontu vést k dalšímu oslabování tradičních x86 procesorů.

To, že právě oblast serverů s čipy ARM je pro Linux důležitým bojištěm, potvrzuje i skutečnost, že kernel 3.7 nově podporuje i 64bitové procesory ARM. Ty zatím byly představeny jen z hlediska návrhů a komerčně dostupné mají být až příští rok (jde o architektury Cortex A53 a Cortex A57), ale právě vývojáři se na jejich příchod nyní mohou již intenzivně připravovat. A až budou tyto čipy uvedené, budou pro ně mít již připravené svoje produkty.

Mezi další novinky, které ocení hlavně weboví a síťoví administrátoři, patří podpora funkce TCP Fast Open, která má zvýšit rychlost otevírání webových stránek o 10 až 40 %. Pro firmy, které mají v síti zapojené počítače s Linuxem i s Windows, je pak výhodou podpora protokolu SMB2 (Server Messenge Block 2) sloužícího pro sdílení souborů. Ten Microsoft uvedl v roce 2007 spolu s Windows Vista a podobně jako jeho předchůdce, protokol SMB, umožňuje SMB2 úložným systémům NAS a serverům s Linuxem rychlejší dodávání souborů pro počítače s Windows. Nově také přibyla plná podpora síťového souborového systému NFS 4.1, která přináší výrazné zlepšení v paralelní práci a přístupu k souborům.

Zdrojové kódy Linux kernelu 3.7 jsou ke stažení z adresy http://www.kernel.org/, ale pro většinu uživatelů získají na významu až ve chvíli, kdy je využijí i výrobci velkých linuxových distribucí a aktualizují svoje produkty.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz