MariaDB: Seznamte se s nástupcem populárního MySQL

Albert Ryba | 05.12.2012 | Software | 3 komentáře

Možná jste již něco zaslechli o projektu MariaDB, který má ambice stát se nástupcem oblíbeného databázového systému MySQL. Tato možnost není totiž vůbec nereálná. Jedná se o komunitní projekt, vyvíjený od ledna 2009 a stojí za ním mimo jiné Michael Widenius. Ten byl zakladatelem společnosti MySQL, kterou následně prodal Sunu. V současnosti je ve vývoji verze 10, která by měla být přelomovým milníkem v historii projektu.

Start projektu MariaDB začal tedy ještě před uzavřením dohody Oraclu se Sunem, podle níž MySQL spadlo do náruče tomuto gigantovi. Nicméně obava komunity o budoucnost MariaDB vývoj ještě urychlila a dnes se již jedná o plně vyspělý a životaschopný produkt. V současnosti za propagací tohoto projektu stojí nadace MariaDB Foundation, která má za cíl otevřít novému databázovému systému cestu k širší adopci, vylepšit použité technologie, dohlížet na dodržování standardů a zajistit spolupráci s jinými databázemi (včetně možnosti vytvoření můstků s nyní velmi populárními NoSQL databázemi). Má za úkol poskytnout také zázemí vývojářské komunitě, zajistit testování a vydávání nových produktů atd.

V MariaDB žije tradice MySQL

MariaDB nezačíná zcela od nuly a navazuje na MySQL jako „odnož“ původního projektu (což díky otevřenosti kódu není problém). Využívá stejné API a protokoly, díky čemuž spolupracuje s veškerým existujícím softwarem. Nicméně řeší řadu dřívějších nedostatků a podle Wideniuse je rychlejší, bezpečnější a má i mnohem více funkcí, než MySQL (například progresivní reporting nebo nativní podporu „non-blocking“ operací).

Díky zcela otevřené podobě tak podle zástupců nadace směřuje zcela opačným směrem než MySQL pod křídly Oraclu, který se z něj údajně snaží udělat software se zcela uzavřeným kódem. Až se tak definitivně stane (a podle některých se tak již stalo, viz dále), budou mít firmy i uživatelé již ověřenou alternativu právě v MariaDB, která navazuje na původní vývojovou linii a za jádrem stojí i původní tým MySQL. Nicméně už nyní podle zástupců MariaDB Foundation používá tento DBMS (DataBase Management System) řada uživatelů po celém světě, kteří pomáhají svojí zpětnou vazbou k jeho zdokonalování. Projekt má také silnou podporu organizací propagující svobodný software, což mu otevírá dveře pro širší adopci.

Životaschopná alternativa MySQL na obzoru

Ačkoliv velká část uživatelů a podniků zatím nyní není nucena hledat k MySQL alternativu a jsou s tímto systémem relativně spokojení, je možné, že se v budoucnu situace vyhrotí podobně jako v případě OpenOffice.org, kdy původní projekt bude živořit a směr začne udávat nově vzniklá odnož. Jak je známo, open source komunity si s Oraclem příliš nerozumí a to vede k nespokojenosti a k hledání alternativních řešení.

Oracle má navíc cíl svoje produkty co nejvíce komercionalizovat a neumí si podle komentátorů dobře poradit s klasickým open source modelem. Výsledkem jsou pak podnikové edice softwaru, nabízené za poplatek, které slibují lepší funkcionalitu než volně dostupné komunitní edice. Ale jejich kód již není volně přístupný. Příkladem může být i MySQL Enterprise Edition.

Právě zde je hlavní poslání MariaDB Foundation, která má nabídnout opětovné sjednocení různých komerčních a nekomerčních edic MySQL v jednotném, bezplatném, plnohodnotném a flexibilním produktu se zajištěnou podporou a naplánovaným budoucím vývojem. Má se vrátit k původním ideálům, které stály za MySQL a zaměřit se na hodnotu, kterou tento software uživatelům přinášel a ne na jeho prodej zajištěný jen tím, že si jej již řada firem pořídila a neměla by tak ani na výběr. Nebýt MariaDB, stali by se uživatelé MySQL de facto rukojmím Oraclu a museli chtě nechtě přistoupit na jeho podmínky, zatímco nyní mají svobodu výběru. I to mimochodem nejspíš Oracle drží na uzdě v „utahování šroubů“.

Výhodou MariaDB může být i fakt, že na tento systém lze z MySQL přejít poměrně hladce a bez větších problémů. Je sice pravda, že Oracle by teoreticky mohl v MySQL opětovně využívat volně dostupné kódy z MariaDB, ale nezdá se, že by se k tomuto kroku chystal. A ani by si tím příliš nepomohl. Někteří komentátoři tvrdí, že pokud se projektu MariaDB podaří získat skutečně velkou podporu a masivní uživatelskou základnu, mohlo by to znamenat konec původního MySQL a zejména jeho komerčních edic, protože by jejich existence ztratila de facto opodstatnění. Proto kdo by platil za to, co může mít zdarma?

3 komentáře u článku “MariaDB: Seznamte se s nástupcem populárního MySQL”

 1. openman napsal:

  Moc pěkný článek, jen více osvěty o MariaDB v českém prostředí. Protože tady u nás se o tomto projektu prakticky vůbec nepíše :-(

 2. Mrzout napsal:

  Tomů říkám vyčůranost prodat firmu za miliardu dolarů a obratem si založit novou, která bude dělat to samé jen pod jinou značkou a díky open source modelu bude moct využít i všechny dřívější kódy. Akorát by mě zajímalo, kdo vymyslel tak pitomý název, jako MariaDB :-(

  • Martin napsal:

   Mrzout: MariaDB – Maria je nejmladší dcera Michaela „Montyho“ Wideniuse, MySQL – odvozeno od dcery jménem My. (MySQL is named after co-founder Monty Widenius’s daughter, My. ) … A hledej ještě MaxDB :-))

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz