Nahraďte měsíční paušály za software jiným platebním modelem

Roman Kadlec | 06.12.2012 | Software | Žádné komentáře

V rámci IT je v posledních letech populární model poskytování služeb, za které se platí formou měsíčního paušálu. Přestože má tento platební model nesporně své výhody, pro zákazníky existuje i efektivnější forma.

Řada společností si kupuje, resp. má v pronájmu mnohem více softwaru a licencí, než kolik reálně potřebují. Přestože model poskytování softwaru jako služby (SaaS) změnil IT byznys – odpadla nutnost instalovat software a také podoba licencí se výrazně změnila – stále často i v tomto případě uživatelé platí více, než ve skutečnosti spotřebují. Situaci nezměnila ani mírná změna platebního modelu, když dříve běžné roční platby nahradily měsíční paušály.

Limity modelu měsíčních plateb

Měsíční paušál v případě modelu SaaS můžeme přirovnat ke kabelové televizi – uživatelé mají často k dispozici mnoho televizních kanálů, na které se nedívají. Podobné je to i se softwarem. Obecně jde o problém platebního modelu – zákazníci platí za to, že mají službu na nějaký čas k dispozici, a ne za to, že v té době službu reálně využívají. Zejména v případě některých specifických organizací může být velmi problematické odhadnout, kolik licencí je nutné pronajmout, protože pracovní prostředí je dynamické a mění se, ať už z hlediska počtu zaměstnanců, nebo jejich pracovních povinností.

V tomto směru je zatím nejefektivnější model označovaný jako Pay-Per-Use, kdy zákazník platí pouze za to, co reálně použije. Několik poskytovatelů služeb nabízí již nyní platební model Pay-As-You-Go jako alternativu k ročnímu a půlročnímu předplatnému. Takový model je někdy dostupný i v případě pronajímání cloudové IT infrastruktury, zejména pokud je potřebný krátkodobý nárůst výpočetního výkonu.

Měsíční paušál je výhodný pro poskytovatele, ne pro zákazníka

Kdyby se tento model aplikoval i v případě běžného softwaru a pronajímání licencí, společnosti by nemusely řešit otázku, kolik licencí si potřebují pronajmout na měsíc – jednoduše by si je v případě potřeby objednaly a zaplatily by pouze za čas, když je používaly. Počet licencí lze v takovém případě dynamicky měnit – okamžitě a bez nutnosti přizpůsobovat se předplacenému období.

Ačkoliv je Pay-Per-Use pro zákazníky nejefektivnější platební model, pro poskytovatele služeb je obvykle ziskovější systém pravidelných paušálních poplatků. Také proto si drží stále silnou pozici. Nicméně pokud podnikoví zákazníci začnou vyžadovat změnu a budou hledat poskytovatele, kteří model Pay-Per-Use nabízejí, mohlo by to vyvolat jeho výraznější rozšíření, ze kterého budou profitovat právě klienti.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz