Nové počítače Apple iMac jsou prakticky nerozebíratelné

Albert Ryba | 03.12.2012 | Hardware | 1 komentář

Apple se již v případě svých tabletů iPad snažil o to, aby případná neautorizovaná oprava byla co nejobtížnější. Nicméně je trochu překvapením, že podobný postup zvolil i u poslední generace stolních počítačů iMac, které jsou nyní velmi těžko rozebíratelné a jakékoliv zásahy v nich může dělat jen autorizovaný servis.

Je tak konec časů, kdy drobné výměny komponent nebo například čistění vnitřku Macu mohli provádět IT pracovníci ve firmách nebo koncoví uživatelé. Poslední modely počítačů iMac (osazené procesory Core třetí generace Ivy Bridge a jež jsou koncipované stylem all-in-one, kdy je celý počítač umístěn v těle monitoru a zezadu má jen příslušné konektory) není téměř možné bez opravdu radikálních zásahů rozebrat.

Ačkoliv jsou tyto počítače laděné na design a na maximální tenkost, z hlediska případných oprav či upgradů jsou doslova horrorem. Zvlášť například ve srovnání s počítači Mac Mini, které jsou stále ještě navržené klasickým způsobem, a pokud je v nich například nutné rozšířit paměť nebo vyměnit pevný disk, zvládne to za pár minut prakticky každý trochu technicky zdatný jedinec.

iMac jako nedobytná pevnost

Web iFixit u nových iMaců zjistil, že Apple se proti případnému rozebírání pojistil tím, že přední skleněný panel počítače slepil s LCD (místo toho, aby použil například magnety, pokud se již chtěl vyhnout tradičním šroubkům). To Apple odůvodňuje snahou omezit jakékoliv odlesky a zlepšením zobrazení obsahu. Jenže aby bylo možné přístroj otevřít, museli pak redaktoři webu iFixit použít horkovzdušnou pistoli a kytarové struny, aby oddělili tyto dvě části od sebe. Pro opětovné přichycení pak bylo nutné použít nové lepicí pásky a je pravděpodobné, že tento zásah zanechá na iMacu viditelné následky i při největší opatrnosti.

Není jasné, zda se jedná o nutný důsledek technického provedení, kdy se Apple snažil docílit co nejtenčího profilu a nebo zda jde jednoduše o snahu zamezit uživatelům cokoliv ve svém počítači měnit nebo jej dokonce i vyčistit (což bývá v prašném prostředí poměrně častý požadavek). Pokud tedy plánujete do firmy nebo pro vlastní použití nákup nového iMacu, počítejte s tím, že jakékoliv budoucí rozšíření nebo údržba budou mimo autorizovaný servis prakticky nemožné.

Apple v rámci konstrukčních změn udělal i několik zásahů do architektury vlastního počítače, kdy používá 2,5“ pevné disky oproti klasickým 3,5“ (ty jsou sice větší, energeticky náročnější, ale díky větší kapacitě ploten typicky i rychlejší než 2,5“ modely), jež navíc obalil silikonovým pláštěm pro omezení vibrací. Dále nový iMac používá jen jeden ventilátor, což má snížit hlučnost celého systému, i za cenu vyšších provozních teplot v letních měsících.

Apple tedy jasně na nových počítačích iMac ukázal, jaká je daň za elegantní design a i když tím pravděpodobně pobouří určitou skupinu uživatelů, lze předpokládat, že na celkové prodejnosti se to nijak neprojeví a nemožnost vlastních zásahů většinu kupujících nejspíš stejně neodradí.

O nové generaci počítačů iMac:

Apple u poslední generace iMacu použil 21,5“ a 27“ IPS displeje s LED podsvícením, čtyřjádrové procesory od Core i5 na frekvenci 2,7 GHz až po Core i7 na 3,4 GHz a poslední generaci grafických čipů nVidia s architekturou Kepler. K dispozici jsou disky s kapacitou až 3 TB, příplatkové flashové úložiště 768 GB (pro 27“ iMac) či kombinace disku a flashe označovaná jako Fusion Drive. Pro připojení k periferiím je použito rozhraní Thunderbolt, USB 3.0 a také Wi-Fi 802.11 n, gigabitový Ethernet či Bluetooth 4.0.

Ačkoliv na první pohled vypadá nový iMac podobně jako předchozí generace, konstrukcí se výrazně liší.

1 komentář u článku “Nové počítače Apple iMac jsou prakticky nerozebíratelné”

  1. MMC napsal:

    Myslím, že tohle nikoho moc nepřekvapuje a typický uživatel Applu je tupá ovce, která nechce sama nic rozšiřovat nebo „tunit“ a která si ráda připlatí za nesmyslný design.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz