Vysokokapacitní baterie pro notebooky se vyplácejí

Albert Ryba | 07.12.2012 | Aktuality, Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Baterie do notebooku HP ProBook s kapacitou 75 Wh zajistí provoz na 144 minut. Stejná baterie s kapacitou 37 Wh vydrží o polovinu kratší dobu. Výkonnější baterie se uživatelům podle odborníků vyplatí, protože při dvojnásobné výdrži je pouze o 47 % dražší. Vyplývá to z testování a porovnání baterií, které provedl internetový obchod BatteryShop.cz. Test dále ukázal, že baterie s vyšší kapacitou se i navíc nabíjí vyšší rychlostí.

Předmětem testování se staly dvě baterie do notebooků značky Hewlett Packard, konkrétně do typů ProBook 4210s, 4310s a 4311s. Měření výdrže baterií při stálém odběru proudu 2A ukázalo, že notebook za použití baterie s kapacitou 75 Wh vydrží za plného provozu bez nabití 144 minut. Zatímco notebook s baterií o kapacitě 37 Wh zůstane funkční pouze 72 minut. Cenově přitom baterie s kapacitou 75 Wh vyjde jen o 604 Kč dráž (1282 Kč oproti 1 886 Kč).

„Obě baterie jsme testovali při odběru proudu odpovídajícím běžné pracovní zátěži notebooku. Jasně se ukázalo, že dvojnásobná kapacita v tomto případě odpovídá i dvojnásobné výdrži baterie, což automaticky neplatí jako pravidlo,“ uvedl Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

V rámci testování byla sledována i doba dobíjení obou baterií. Zatímco baterie s kapacitou 37 Wh se dobíjela 123 minut, baterii s dvojnásobnou kapacitou trvalo dobití na maximum 213 minut. Ačkoliv se tedy baterie s vyšší kapacitou vybila za dvojnásobnou dobu, k nabití jí stačilo pouze o 73 % více času než baterii s poloviční kapacitou.

„Pro ty, co jsou neustále v pohybu a nemají vždy možnost zapojit si svůj notebook do zásuvky, je baterie s dvojnásobnou kapacitou jednoznačnou volbou. Dobití na maximální kapacitu trvá u baterie s dvojnásobnou kapacitou jen něco přes tři hodiny a poté je možné notebook soustavně používat téměř dvě a půl hodiny bez přístupu k elektrické síti,“ tvrdí Tlapák.

Otázkou samozřejmě je fakt, zda tento test lze považovat za obecně platný a zda příklad dvou baterií je možné zobecňovat, protože do velké míry závisí i na použitých článcích v akumulátoru a na dalších faktorech. Také automaticky nelze počítat s tím, že cena vysokokapacitních modelů je vždy vyšší jen v takovém rozsahu, jaký zde byla zmíněn. Nicméně lze jej brát přinejmenším jako určitý indikátor a podnět při rozhodování o koupi nových baterií.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ tři = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz