Windows 8 bude nutné opravovat více než starší verze

Albert Ryba | 10.12.2012 | Bezpečnost, Software | 1 komentář

Nový operační systém Microsoftu Windows 8 není na trhu zatím ani dva měsíce a už pro něj Microsoft plánuje opravy kritických chyb. Ty budou součástí zítřejšího balíčku pravidelných aktualizací a záplat, jež Microsoft vydává každé druhé úterý v měsíci.

V této souvislosti se objevily i názory, že se nejedná o náhodu, ale že nové Windows budou paradoxně mnohem zranitelnější než starší verze. A to i přes existenci některých zbrusu nových bezpečnostních prvků, jako třeba vylepšený BitLocker, zabudovaná rezidentní antivirová ochrana, UEFI boot či třeba nové metody přihlašování.

Příčina je jasná – existence celé řady nových prvků a vlastností, kterým chybí dlouholeté ladění a „vychytávání“ všech možných nedostatků. Nelze proto vyloučit, že se v následujících měsících dočkáme v souvislosti s Windows 8 některých nepříjemných bezpečnostních překvapení a vydání mimořádných aktualizací mimo plán.

Poslední várka letošních oprav

Úterní prosincový balíček Microsoftu má obsahovat celkem sedm záplat, přičemž rovnou pět z nich má být označeno jako kritické. To je vůbec nejvyšší pozice na žebříčku důležitosti a znamená to, že chyby mohou vést ke vzdálenému spuštění kódu útočníky. To je sice i případ jedné ze zbylých dvou opravovaných zranitelností, nicméně záplata je hodnocena „jen“ jako důležitá, protože ke spuštění může dojít jen za velmi specifických podmínek.

Poslední oprava má také charakter důležité, ale ta se týká jen serverových operačních systémů Windows Server 2008 R2 a Windows Server 2012, kde umožňuje obejít blíže nespecifikované bezpečnostní funkce OS. Detaily o prosincovém balíčku najdete na adrese http://technet.microsoft.com/en-us/security/bulletin/ms12-dec.

Proč jsou Windows 8 „děravé“?

Zajímavé je, že rovnou pět zranitelností přímo ovlivňuje nové Windows 8 a také odlehčené Windows RT. Je tedy pravděpodobné, že budou souviset s novými funkcemi či rozhraním těchto OS. Bezpečnostní experti navíc tvrdí, že na rozdíl od Windows 7, které jen většinou vylepšovaly vlastnosti Visty, se v případě nových OS Microsoftu budeme se záplatami setkávat poměrně často a v hojné míře.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, celá řada prvků se v nich objevila úplně poprvé, takže je vysoce pravděpodobné, že díky určité „syrovosti“ v nich bude objevováno poměrně dost skulin, jež bude možné využít k útokům. To může být zejména pro podnikové uživatele poměrně významná skutečnost a nelze vyloučit, že bude i jedním z důvodů vyčkání s adopcí Windows 8 až na dobu, kdy i nově přidané prvky dospějí do stádia určité vyzrálosti.

Microsoft také jedním z updatů opravuje nový Internet Explorer 10 a současně plánuje zítra vydat i kritické opravy pro kancelářský balíček Microsoft Office. Samozřejmě, že chyby se netýkají jen nových Windows 8, ale některé z aktualizací budou distribuovány i majitelům dalších operačních systémů, včetně Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2 a Windows Server 2012.

1 komentář u článku “Windows 8 bude nutné opravovat více než starší verze”

  1. Linuxák napsal:

    To je klasika. Jen předpokládám, že Microsoft naopak bude nabubřele tvrdit, jak jde o nejbezpečnější systém všech dob. Nechápu tuhle strategii, kdy místo toho, aby uživatel byl varován a připraven na možná nebezpečí, udržuje se firemní propagandou ve falešném pocitu bezpečí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz