AMD je v hlubokých ztrátách a hledá nový směr

Albert Ryba | 23.01.2013 | Aktuality, Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Společnost Advanced Micro Devices zaznamenává prohlubování svého pádu a potvrzují to i finanční výsledky za poslední kvartál roku 2012, kdy společnost při obratu 1,16 miliardy zaznamenala čistou ztrátu 473 milionů dolarů. Analytici v současnosti již ani příliš nehovoří o tradiční dvojici hráčů Intel a AMD, ale spíše o souboji Intelu se společností ARM. Dříve populární AMD, které dokázalo nabídnout levnější, ale výkonově obvykle srovnatelné alternativy k procesorům Intelu, se tak dostává mimo hlavní „hrací pole“.

Za celý rok pak firma AMD zaznamenala ztrátu 1,18 miliardy dolarů při obratu 5,42 miliardy a nezdá se, že by budoucí vývoj mohl být nějak výrazně optimistický. Spíše naopak. Také obrat z prodeje grafických čipů klesá díky snižujícím se prodejům, které jsou spojeny nejen s tvrdou konkurencí na trhu s PC, ale i celkovým opadáváním zájmu kupujících o tuto kategorii zařízení. Neradostné vyhlídky indikují i akcie AMD, jež klesly z březnových 8 dolarů na současnou cenu kolem 2,5 dolarů a například agentura Standard & Poor před dvěma týdny srazila rating AMD o dva stupně s tím, že očekává další pokles obratu. AMD také nedávno propustilo 15 % svých zaměstnanců a spekuluje se i o tom, zda není společnost zralá na prodej.

Kam bude směřovat cesta AMD?

Samotní zástupci vedení AMD ale o prodeji zatím nechtějí uvažovat a hledají nové cesty, jak na trhu uspět. Jednou z nich má být výroba populárních čipů ARM, určených zejména pro servery (více viz článek Přichází procesorová revoluce? AMD chystá čipy ARM). Dále pak rozšíření nabídky v oblasti ultra-low power zařízeních a také nové čipy z kategorie APU, které kombinují výpočetní a grafická jádra. Rok 2013 tak má podle zástupců AMD přinést nové, průlomové a výrazně se odlišující APU. Nicméně i v této oblasti je konkurence Intelu poměrně silná a i jeho procesory již dotáhly původně velkou propast ve výkonu integrované grafiky, což byla oblast, kde mělo dříve AMD díky akvizici ATI velký náskok a konkurenční výhodu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz