Analytici: Přístroje s Windows 8 jsou předražené

Albert Ryba | 08.01.2013 | Analýzy, Hardware, Software | 2 komentáře

Microsoft a jeho partneři spoléhají na to, že nová vlna přístrojů s operačním systémem Windows 8 přinese nový život do pozvolna odumírajícího počítačového průmyslu. Podle analytiků agentury Sterne Agee ale příliš velký zájem o nové přístroje s Windows 8 očekávat nelze. Zvláště modely, které by měly konkurovat tabletům s Androidem či iOS, nejsou podle analytiků cenově konkurenceschopné a nepřinášejí žádné jasné benefity. Spíše naopak.

I když řada firem, které se zaměřují na výzkum trhu, počítá letos s růstem prodejů PC meziročně o 7 až 9 %, analytik Shaw Wu z agentury Sterne Agee si myslí, že to bude ve skutečnosti tak kolem 2 %. Podle něj je trh s PC pod těžkým tlakem a není pravděpodobné, že by v takové situaci příliš rostl.

Trh s PC se pomalu dusí

Útok na pozice tradičních PC přichází rovnou ze tří stran. Zaprvé jsou to mobilní přístroje zejména s OS Android a iOS, které budou i letos intenzivně kanibalizovat na prodejích PC. Jak koncoví uživatelé, tak i firmy, budou stále častěji preferovat investice do těchto typů zařízení než do klasických PC.

Druhým kamenem úrazu bude podle Wua samotná adopce Windows 8 trhem, která bude probíhat výrazně pomaleji, než se původně očekávalo. Wu je přesvědčený, že nové rozhraní řadě uživatelů přijde spíše odrazující než aby je přilákalo a ti se proto budou počítačům s Windows 8 vyhýbat. Posledním, ale pravděpodobně nejdůležitějším faktorem, je cena. Wu tvrdí, že nové počítače s Windows 8 se pohybují nejčastěji v cenové hladině mezi 500 až 1200 dolary (tedy cca 10 000 až 24 000 Kč), zatímco přístroje a Androidem začínají už na 99 dolarech a iPad mini se dá sehnat od 329 dolarů. Díky tomu se celý segment počítačů s Windows 8 údajně stává prakticky nekonkurenceschopný.

Tradiční hráči na trhu v ohrožení

Wu proto vidí pozici Windows 8 velmi nepříznivě a je přesvědčený, že tento operační systém nepřináší žádné jasné benefity. Navíc je podle něj trh zmaten velkým množstvím nejrůznějších modelů přístrojů s Windows 8 a Windows RT (PC, notebooky, tablety, ultrabooky a konvertibilními přístroji). Ty byly na trh v uplynulých měsících doslova vychrleny zejména OEM výrobci, kteří ale nemají představu, o co z toho bude skutečný zájem. Mnoho přístrojů tak zatím čeká v regálech obchodů na svoje kupce.

Podle Wua proto rok 2013 pro výrobce počítačů nebude příliš dobrý. Navíc lze očekávat, že asijští tygři jako Lenovo, Asus či Samsung budou na tomto poli dále zvyšovat náskok před tradičními hráči, jako jsou HP a Dell. Ti totiž nedokáží nabídnout tak nízké ceny (za srovnatelné modely počítačů) a jejich podíl i význam se bude nadále snižovat. Logickou cestou je pro ně proto orientace na jiné typy produktů a služeb. Výjimkou má být podle Wua Apple, který bude se svými počítači Mac dále posilovat. A to zejména díky jejich odlišnosti oproti jiným typům počítačů.

2 komentáře u článku “Analytici: Přístroje s Windows 8 jsou předražené”

  1. Kalousek napsal:

    Správě, předražené. Konečně to někdo řekl „na plná ústa“. Ale pro Apple platí tedy úplně to samé.

  2. Jan Kameníček napsal:

    Milý pane Kalousku, za kvalitu se musí platit. Jinak to nejde. Pokud chcete používat čínské tablety za 99 dolarů, je to samozřejmě vaše věc, ale buďte si jistý, že nízká cena se projeví někde jinde. Ostatně kvalitní produkt potřebuje i kvalitní podporu a to, aby za ním stál zkušený tým, který prostě není zadarmo. Slyšel jsem, že třeba firma AVM, která dělá routery FritzBox má ve vývoji přes 400 lidí. Takže je jasné, že ty produkty jsou pak drahé, ale člověk si může být jistý, že za svoje peníze dostává opravdu propracovanou kvalitu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz