BlackBerry 10: Přichází revoluce nebo propadák?

Albert Ryba | 31.01.2013 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Kanadská společnost RIM oficiálně představila svojí novou platformu BlackBerry 10 a první dva smartphony Z10 a Q10. Více z jejich uvedení najdete ve videu uprostřed článku. A ačkoliv první reakce pozorovatelů a analytiků jsou vesměs pozitivní a podle nich jde o poměrně podařené přístroje, shodují se na tom, že revoluci na trhu nezpůsobí a RIM již zůstane okrajovým hráčem.

Problémem je zpoždění platformy BlackBerry 10 a silná konkurence ze strany Androidu a iOS. RIM tak pravděpodobně nedocílí toho, aby uživatelé přecházeli z jiných platforem na jeho novinku a může oslovit nejspíš jen skupiny, které se současnou nabídkou nejsou spokojené. I řada skalních příznivců značky RIM již v uplynulých letech přešla ke konkurenci a bude poměrně obtížné získat je nyní nazpět. Podobně také platformu BlackBerry opustila i řada vývojářů. I když tedy zástupci RIMu opakovaně tvrdí, že jsou zpět ve hře a že osloví miliony lidí, není situace ve skutečnosti až tak jasná.

Dostane RIM vůbec šanci?

Analytici k nové platformě BlackBerry 10 dodávají, že sice přináší zajímavé novinky z hlediska uživatelské zkušenosti, ale že bude mít obtížnou pozici se prosadit a dokázat přesvědčit. Zlepšení se týkají hlavně zadávání textu, integrované správy událostí a zpráv, rychlosti spouštění aplikací a propracovaného multitaskingu. Také výkon nově uvedených přístrojů Z10 na 4G sítích LTE je překvapivě vysoký. Jak je u RIMu již zvykem, důraz je kladen i na nasazení v podnikovém prostředí, kde už ale nějakou dobu vládne Apple.

Právě firmy by se mohly podle komentátorů stát pravděpodobnější cílovou skupinou, než koncoví uživatelé, které bude nejspíše problém přesvědčit k nákupu přístroje s alternativním OS, protože pro něj není takový výběr aplikací jako v případě konkurenčních platforem. Důležitým krokem pro RIM má být také schopnost uzavřít dohody s obchodními řetězci a operátory. I ty se ale na nové přístroje s OS BlackBerry 10 dívají spíše s nejistotou a pokud bude zájem uživatelů slabý, dají přednost spíše prodeji osvědčených kousků jako je Galaxy S III od Samsungu nebo iPhone od Applu.

Analytici společnosti Ovum v této souvislosti předpovídají, že se RIMu sice podaří oslovit určité specifické skupiny uživatelů, ale nebude schopný získat větší podíl na trhu a že jej již nečeká návrat na výsluní zájmu uživatelů. Otázkou tedy je, jak bude kanadský výrobce schopný v pozici okrajového hráče pokračovat ve vývoji nových produktů a zda jej nečeká podobná cesta jako kdysi slavný Palm. Více o představení přístrojů Q10 a Z10 najdete v následujícím videu:

Přehled novinek v BlackBerry 10:

Platforma BlackBerry 10 výrazně mění způsob, jak se pracuje s úlohami a aktivitami. Ty už nejsou drženy v oddělených silech, ale jsou integrované napříč aplikacemi. Všechny aktivity jsou pak shromážděny v BlackBerry Hubu. RIM využil možnosti práce s mnoha aplikačními vlákny jádra QNX, na kterém je nový OS postaven, což vytváří velmi propojené multitaskingové prostředí a Hub může být dostupný z jakékoliv aplikace. Uživatel by tak měl mít lepší možnosti pracovat s aktivními úlohami, než na konkurenčních platformách.

RIM také zapracoval na integraci se sociálními sítěmi, které jsou s celou platformou hluboce propojené. Například data ze sociálních sítí, včetně profesionální sítě LinkedIn, jsou automaticky spojována s kontakty a jsou tak vytvářeny komplexní profily uživatelů.

Vzhledem k tomu, že některé nové přístroje s BlackBerry 10 již nebudou mít tradiční hardwarovou klávesnici (to je i případ modelu Z10), pracoval RIM pro rychlejší a přesnější zadávání textů na virtuální klávesnici, která má umožnit lepší pocit při psaní. Toho bylo dosaženo změnou tvaru a velikosti virtuálních kláves, které jsou nyní ergonomičtější a mají omezit překlepy. RIM dále vytvořil speciální vrstvu, která má mapovat virtuálně stisknuté klávesy, učit se a adaptovat se na pohyby majitele přístroje a na situace, v nichž se typicky zadává obdobný typ textu. Podle zástupců RIMu by nová virtuální klávesnice v BlackBerry 10 měla umožnit rychlejší a pohodlnější psaní než klasické fyzické klávesnice, které byly dosud považovány stále za nepřekonané.

Vylepšení se dočkaly i předinstalované aplikace. To se týká zejména aplikace pro fotografování, která je vybavena například možností vybírat bod, na který se má zaostřit či využitím tlačítek nahoru a dolu jako zkratek pro pořizování fotografií. Také webový prohlížeč se dočkal kompletního přepracování a nově podporuje standardy HTML5. Díky tomu by měl umožnit běh pokročilých webových aplikací na úrovni, na jakou jsme zvyklí z běžných desktopových prohlížečů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz