Budou ceny pamětí v roce 2013 růst nebo klesat?

Albert Ryba | 23.01.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Poslední dva roky byly charakterizovány trvalým poklesem trhu s pamětmi DRAM, zejména pak paměťových čipů typu DDR3 a s tím spojeným snižováním jejich cen. Jak bude vypadat letošní rok?

Podle analytiků IHS iSuppli vše záleží na tom, jak se budou prodávat PC, které by podle řady reportů měly letos zažít růst. V takovém případě by mohlo dojít i k zotavení trhu s pamětmi DRAM a ten by mohl celosvětově narůst až na 30 miliard dolarů, což by byl 14% nárůst oproti roku 2012. Spolu s tím by mohlo dojít k zastavení poklesu cen paměťových čipů a k obrácení trendu, i když žádné dramatické zdražování díky vysoké konkurenci nelze očekávat.

Ceny pamětí určí vývoj na trhu

Nicméně tento scénář je podle IHS iSuppli jen jednou z možných variant a co se týká prodejů PC, jsou analytici této agentury poměrně skeptičtí. Důvodů k tomu je více – Windows 8 uvedené v říjnu 2012 potenciální kupující zatím spíše odrazují než přitahují, ultrabooky jsou stále velmi drahé a zájem o ně zůstává nízký a naopak v hledáčku kupujících (jak koncových, tak i podnikových) jsou čím dál častěji smartphony a tablety. Což by pro výrobce pamětí nebyla až tak špatná zpráva a řada z nich se postupně přeorientovává na nízkoenergetické paměťové čipy LPDDR2 a LPDDR3, které se v mobilních přístrojích používají.

Podle IHS iSuppli je ale vysoce pravděpodobné, že i přes optimistické předpovědi o růstu prodejů koncových zařízení, které nedávno zveřejnil například Gartner (viz článek Gartner: IT trh čeká oživení, investice firem vzrostou), bude realita nakonec jiná a že tyto odhady budou ještě revidovány směrem dolů. S tím pak bude souviset i celý vývoj trhu s pamětmi DRAM, který by v této situaci opět propadl a došlo by i k dalšímu snižování cen.

Mobilní přístroje nejsou pro výrobce pamětí spásou

To, že mobilní přístroje pomalu ovládají trh a že se opravdu již naplno nacházíme v post-PC epoše, potvrzuje i zjištění IHS iSuppli z loňského září, podle nějž poprvé v historii došlo k tomu, že pro PC byla určena méně než polovina ze všech prodaných paměťových čipů DRAM. Clifford Leimbach, který v IHS iSuppli pracuje jako analytik pro oblast pamětí, v této souvislosti tvrdí, že výrobci proto budou dále zvyšovat objemy produkce nízkoenergetických paměťových čipů. Jejich prodeje mimochodem v loňském říjnu dosáhly historického maxima, ačkoliv celkový trh klesal.

Ovšem orientace na nízkoenergetické čipy je dvousečnou zbraní a vzhledem k tomu, že v smartphonech a tabletech se používá mnohem méně operační paměti než u běžných PC, prodá se zde i celkově méně čipů. Výrobní linky velkých dodavatelů DRAM, které jsou dimenzované na velkoobjemovou produkci, tak i v tomto případě zůstanou buď nevyužité a nebo budou chrlit do světa více čipů, než kolik se dokáže spotřebovat a jejich cena bude díky tomu i nadále klesat. Nelze vyloučit, že se v takové situaci z trhu stáhnou i někteří stávající hráči, které k tomu donutí jejich finanční situace. Mike Howard, který pracuje jako vedoucí analytik v IHS, proto varuje, že pokud nedojde k optimistickému scénáři globálního růstu v letošním roce, čeká trh s pamětmi DRAM další rok výrazného propadu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz