Gartner: IT trh čeká oživení, investice firem vzrostou

Albert Ryba | 04.01.2013 | Analýzy | Žádné komentáře

Nezávislá analytická společnost Gartner vydala report, ve kterém předpovídá pro letošní rok růst výdajů firem i koncových uživatelů do IT a s tím související celkové oživení IT trhu. To má být spojeno i s optimističtějším pohledem na globální ekonomickou situaci, která se podle analytiků bude v roce 2013 pravděpodobně zlepšovat.

Podle Gartneru se konkrétně celosvětové výdaje do IT zvýší z letošních 3,6 bilionů dolarů na 3,7 milionů, což by měl být nárůst o 4,2 %. Růst má přitom probíhat ve všech pěti hlavních oblastech, které Gartner rozlišuje – přístroje a zařízení, datová centra, podnikový software, IT služby a telekomunikační služby. Nejdynamičtější růst přitom mají zažít zařízení a podnikový software.

Zájem o nová zařízení poroste

Do oblasti zařízení Gartner zahrnuje například klasická PC, notebooky, tiskárny, ale i tablety a smartphony. Zde má dojít v roce 2013 k meziročnímu nárůstu výdajů o přiznivých 6,3 % na celkových 666 miliard dolarů. V loňském roce přitom nárůst v této oblasti činil jen 2,9 %. Richard Gordon, viceprezident Gartneru, ovšem upozorňuje na to, že dřívější odhady pro rok 2013 v oblasti zařízení byly ještě optimističtější a důvodem ke snížení predikce je podle něj skutečnost, že přechod od „tradičních“ typů výpočetních zařízení, jako jsou PC a notebooky, k novým typům, pod něž se řadí zejména tablety, neprobíhá tak rychle, jak se očekávalo. Nicméně třeba na rozvíjejících se trzích se stále častěji budeme podle Gordona setkávat s tím, že noví uživatelé si jako svoje první zařízení nepořídí PC, ale právě tablet.

Celkový trh s tablety navíc ovládá tvrdý konkurenční boj, který tlačí na ceny. Příkladem může být třeba tablet Nexus 7 s OS Android od Asusu a Googlu. Dostupnost levných a současně dobře vybavených tabletů je přitom sice dobrou zprávou pro koncové uživatele i firemní zákazníky, ale současně tento fakt snižuje celkový objem výdajů.

Podnikový software a telekomunikační služby

Co se týká podnikového softwaru, který by měl být v letošním roce vůbec nejrychleji rostoucí oblastí (meziročně o 6,4 %, ale při objemu jen 296 miliard dolarů), zde bude hrát roli větší zájem firem o bezpečnostní řešení, o správu úložných systémů a o CRM řešení. Podniky se podle Gartneru budou snažit ze svých investic do IT vytěžit maximum a zlepšovat svoje vztahy se zákazníky i s dodavateli. Další z klíčových výzev letošního roku bude pro firmy práce s velkými objemy dat.

Úplně největším dílem z koláče IT výdajů ale budou již tradičně telekomunikační služby. Ty by měly letos zažít růst o 2,4 %, což sice není mnoho, ale je to lepší výsledek, než pokles o 0,1 procento v loňském roce. Celosvětově by měly dosáhnout objemu 1,7 bilionu dolarů. Ani příští roky nebudou v této oblasti z hlediska růstu pravděpodobně nijak dramatické a analytici očekávají stagnaci výdajů s tím, jak budou klesat pevné a mobilní hlasové služby a přibývat datové paušály, které obvykle nepřinášejí operátorům takový zisk.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz