Gartner: Priority ředitelů IT pro rok 2013 se mění

Albert Ryba | 22.01.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Nezávislá analytická agentura Gartner zveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu mezi řediteli IT (CIO), v němž se jich ptala, co pro ně bude v nadcházejícím roce důležité. Výrazným rysem je probíhající dklon od technických záležitostí směrem k podpoře byznysu. Klíčové se stávají otázky analýz a BI, mobility a cloudu právě s ohledem na byznys firmy.

Průzkum Gartneru proběhl mezi 2 053 řediteli IT po celém světě a mimo jiné z něj vyplývá, že vlivem negativní ekonomické situace se průměrný rozpočet na IT meziročně snížil o 0,5 % a tento trend trvá již řadu let.

Za přelomové technologie pro svoji firmu, které jsou nezbytné pro úspěšný byznys, ředitelé IT považují mobilní přístroje (70 %), analytické nástroje (55 %), sociální média (54 %) a veřejné cloudy (51 %). Zajímavé je, jak dřívější „evergreeny“ jako virtualizace, ERP systémy nebo bezpečnost pod vlivem nových technologií ustupují do pozadí (viz žebříček níže).

Pozice ředitelů IT se mění

Nicméně výraznou změnou oproti minulým rokům je to, že pozice ředitelů IT ve firmách přestává být vyloženě technická a vyvíjí se spíše směrem k expertům na digitální byznys (Chief Digital Officers, zkráceně CDO). Jedná se o posun od systémů a aplikací k celkovému pohledu na využití nového digitálního prostředí pro byznys firmy.

Podle Gartneru v současnosti již zhruba pětina pracovníků na pozicích CIO funguje i jako CDO a jsou tak spojeni mnohem více s marketingem, obchodem a s digitální komercí. Analytici Gartneru předpokládají, že stále více ředitelů IT se bude orientovat tímto směrem a již v aktuálním průzkumu jich 77 % potvrdilo, že mají významné zodpovědnosti mimo oblast IT. Pro srovnání ještě v roce 2008 zhruba polovina CIO odpověděla, že nemají mimo oblast IT žádné další důležité aktivity.

Celkově z průzkumu vyplynulo, že pro rok 2013 budou mít ředitelé IT ve firmách následující priority:

Top 10 technologických priorit:

1. Analytické nástroje a business intelligence
2. Mobilní technologie
3. Cloud computing (SaaS, IaaS, PaaS)
4. Technologie pro spolupráci
5. Modernizace IT infrastruktury
6. IT management
7. CRM
8. Virtualizace
9. Bezpečnost
10. ERP aplikace

Top 10 priorit pro byznys:

1. Zvýšení růstu firmy
2. Jasné výsledky
3. Snížení nákladů firmy
4. Přilákání nových zákazníků a udržení stávajících
5. Zlepšení IT aplikací a infrastruktury
6. Nabídka nových produktů a služeb
7. Zvýšení celkové efektivity
8. Přilákání a udržení kvalitní pracovní síly
9. Implementace nástrojů pro analýzu a big data
10. Proniknutí na nové trhy

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz