Intel představil novinky v oblasti ultrabooků, tabletů a smartphonů

Albert Ryba | 08.01.2013 | Aktuality, Hardware | 2 komentáře

Intel se již roky snaží o prosazení v oblasti smartphonů a tabletů. Vzhledem k tomu, že kategorie netbooků, kde měl se svými procesory Intel silné postavení, již prakticky odumřela, pokouší se tento gigant prorazit i v oblastech, v nichž zatím kraluje konkurenční ARM. Nové čipy Atom tak přináší vyšší výkon při nižší ceně a spotřebě. Také u ultrabooků se Intel snaží docílit ještě menší energetické náročnosti.

Další pokus Intelu o prosazení ve smartphonech

Intel na probíhajícím veletrhu CES konkrétně představuje novou, energeticky úspornou platformu Intel Atom Z240 (dříve označovanou jako Lexington) a referenční design pro chytré telefony, zaměřený na levnější segment trhu s chytrými telefony, který by podle odhadu analytiků mohl do roku 2015 dosáhnout velikosti 500 milionů zařízení. Mezi klienty společnosti Intel, kteří již oznámili podporu pro novou platformu, je například Acer a nebo nepříliš známí výrobci Lava International a Safaricom.

Nová platforma Intelu pro levnější segment trhu je vybavena mnoha funkcemi ze mainstreamových modelů procesorů, jako jsou technologie Hyper-Threading, hardwarově urychleného kódování/dekódování videa v 1080p rozlišení či podpora až pro dvě kamery s možností sekvenčního fotografování. Součástí platformy je rovněž modem Intel XMM 6265 HSPA+, jenž nabízí funkci Dual Sim / Dual Standby.

Pro vyšší segment trhu je pak přichystána platforma Intel Atom Z2580 (dříve nazývaná Clover Trail+). Platforma je osazena dvoujádrovým procesorem Atom s technologií Hyper-Threading a je rovněž vybavena dvoujádrovým grafickým enginem.

Čtyřjádrové Atomy pro tablety

Pro tablety pak Intel chystá novou generaci 22nm procesorů Atom typu SoC, kódově označované Bay Trail, která je již ve vývoji a na trh bude uvedena před koncem roku 2013.

První čtyřjádrový SoC Atom se stane dosud nejvýkonnějším procesorem Atom. Vedle toho bude obsahovat i nové, vylepšené a integrované bezpečnostní prvky. Tato zdokonalení má nabídnout vyšší uživatelský komfort jak pro firemní, tak soukromé využití, a to v zařízeních, jež budou tenká zhruba 8 mm a jejichž baterie by údajně měly vydržet při používání celý den, v pohotovostním režimu pak celý týden; navíc mají být k dostání za nižší ceny.

Ultrabooky budou úspornější

Zástupci Intelu na veletrhu CES dále oznámili rozšíření stávající třetí generaci procesorů Intel Core o nízkoenergetické modely určené zejména pro ultrabooky. Tyto procesory jsou již k dispozici a vystačí si pro svůj běh se 7 watty. Díky tomu mají mít výrobci větší možnosti pro vytváření tenčích a lehčích konvertibilních počítačů. Aktuálně je ve vývoji více než desítka modelů využívajících tento úsporný procesor a očekává se, že nové produkty nabídnou plnohodnotný výkon osobního počítače v originálním mobilním balení, a to jak ve formě tabletů, tak konvertibilních ultrabooků. Mezi prvními modely, které budou využívat nových procesorů Intel, budou Lenovo IdealPad Yoga 11S Ultrabook a ultrabook společnosti Acer s odnímatelným displejem. Oba se v prodeji objeví již letos na jaře.

Chystaná čtvrtá generace rodiny procesorů Intel Core pak nabídne úplně poprvé běh na baterii po celý pracovní den – má jít o vůbec největší nárůst životnosti baterie oproti předchozímu modelu. V praxi by mělo jít zhruba o 9 hodin kontinuální práce, což by mělo uživatele osvobodit od kabelů a dobíječek

2 komentáře u článku “Intel představil novinky v oblasti ultrabooků, tabletů a smartphonů”

  1. Tomáš napsal:

    Koupil jsem jsi tento tablet: Apollo Quicki a je dostačující. Nechápu proč se stále vyvíjí nové a zbytečně drahé…

  2. Steve napsal:

    A já jsem si koupil zase iPad 3 a jsem s ním maximálně spokojený. Párkrát jsem měl v ruce noname shiťáky za pár tisíc a ten rozdíl je OPRAVDU hodně znát :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz