LibreOffice 4.0 přináší historicky největší změny

Albert Ryba | 28.01.2013 | Software | Žádné komentáře

Na začátek února je naplánováno uvedení významné aktualizace open source kancelářského balíčku LibreOffice 4.0. Jedná se de facto o první majoritní aktualizaci (tj. aktualizaci, při níž se zvyšuje přímo hlavní číslo verze před desetinou čárkou) v historii tohoto produktu. Podle dostupných informací má dojít k řadě opravdu výrazných změn a nikoliv jen ke kosmetickým zlepšením. Respektive většina novinek bude na první pohled neviditelná, ale otevřou cestu dalšímu rozvoji tohoto balíčku.

Jeden ze zakladatelů projektu LibreOffice a člen organizace The Document Foundation, která jej zaštiťuje, označuje LibreOffice 4.0 za zlomovou verzi, která se má odpoutat od dědictví minulosti, přinést nové technologie a také nový a efektivnější způsob licencování. Jinými slovy, LibreOffice 4.0 nemají být jen aktualizací, ale hlubokou změnou a výrazným posunem i z hlediska cíle jeho tvůrců – vytvořit efektivní nástroj pro rozvíjení znalostí a dovedností spojený se svobodným modelem šíření.

Výrazná změna v kódech LibreOffice

I když možná předchozí věta zní vznešeně, není z ní asi příliš jasné, jakým směrem se novinky v balíčku LibreOffice 4.0 budou ubírat. Ve skutečnosti má jít o výrazné změny „pod povrchem“.

Ty se dotknou zejména API, které prošlo zatím historicky největším čištěním od doby vzniku první verze OpenOffice.org, z nějž se LibreOffice oddělily. Nové API má být výkonnější a současně jednodušší na spolupráci s dalšími aplikacemi, což má umožnit vývojářům tvořit zcela nová rozšíření, která přesahují stávající možnosti. Současně má jít také o definitivní odpoutání se od kódu OpenOffice.org, který v současnosti rozvíjí nadace Apache. To ovšem povede i k nekompatibilitě doplňků pracujících s API mezi těmito dvěma balíčky. Podle zástupců The Document Foundation byly ale radikální zásahy pro budoucí rozvoj kancelářského balíčku LibreOffice nezbytné a na změnách se ostatně pracuje již od verze 3.4.

Výsledkem je to, že LibreOffice 4.0 už nebudou jen odnoží OpenOffice.org, ale zcela novým nezávislým produktem, který se již bude rozvíjet bez přímé spojitosti se svým předchůdcem. Ostatně i přes ohlášení dlouhodobých plánů nadací Apache (viz článek Kancelářský balíček Apache OpenOffice míří do cloudu) tento produkt již delší dobu živoří a setkává se se stále větším odlivem zájmu nejen ze strany uživatelů, ale i ze strany vývojářů.

Kromě změn v API pak LibreOffice přechází k novému zpracování grafiky uživatelského rozhraní, jež je založeno na XML. To má umožnit snáze vytvářet widgety pro uživatelské rozhraní, snazší práci s ním, včetně provádění různých zásahů a také čistší vzhled. Právě v grafické stránce běžný uživatel objeví asi nejvíce změn a již nyní se s nimi může každý seznámit ve verzi Release Candidate 2, která je ke stažení z webu LibreOffice.

Změny v licencování

Neméně důležitou změnou je i to, že LibreOffice spolu s verzí 4.0 přechází na nový licenční model. Jde o změnu z LGPL 3.0 (GNU Lesser General Public Licence) na Mozilla Public Licence (MPL) 2.0. Naopak OpenOffice.org přechází na licenci Apache 2.0. Zástupci The Document Foundation změnu vysvětlují tím, že jim to zlepší možnosti přidávat jakékoliv užitečné změny provedené v OpenOffice.org do LibreOffice.

Dále si od toho nadace slibuje výhody při spolupráci s komerčními dodavateli softwaru a také při distribuci v App storech pro platformy Applu, Microsoftu i Googlu. To má otevřít cestu i verzi balíčku LibreOffice připravené speciálně pro tablety, která by se měla objevit ke konci letošního roku a nebo začátkem příštího. Změna licence se ale zatím nedotkne verze pro Linux, kde budou kódy stále šířeny pod LGPLv3, zejména z důvodu licencování externích komponent.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz