Podnikový architekt nepostradatelnou rolí ve firmě

Albert Ryba | 07.01.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Využívání nejmodernější informačních technologií se stává již prakticky v každém odvětví nutnou podmínkou ke konkurenceschopnosti. Bez nich firmy nedokáží v dnešním globálním digitálním světě obstát. Právě proto se stává čím dál důležitější i role tzv. podnikového architekta, který dokáže rozhodnout o tom, jaké technologie ve firmě nasadit.

Alespoň tak to tvrdí profesor Thomas Lawton, který přednáší na Tuck School od Business v americkém Dartmouthu. Podle něj se firmy bez podnikových architektů prakticky neobejdou a právě IT architektura organizace je klíčová pro úspěch v oblasti byznysu. Prakticky si již nelze představit společnost, která je ve svém oboru hvězdou, aniž by využívala moderní technologie a to včetně takových firem, které ve svém podnikání nemají s IT nic společného.

Třeba i úspěšný výrobce sýrů musí mít dokonalý vhled do svojí produkce a nákladů se schopností dělat krátkodobé i dlouhodobé predikce a mít systém pro perfektní vztahy se svými dodavateli i zákazníky. A to si bez správných technologických řešení již dnes nelze představit.

Podnikový architekt na scéně

Lawton tvrdí, že IT je nejlepší odpovědí na výzvy a tlaky v dnešní nestálé ekonomické situaci. Nicméně ředitelé firem a manažeři z oblasti byznysu nejsou obvykle z hlediska rozhodování o strategickém přístupu k IT ti praví. Příliš se podle něj soustředí na témata operativy, jako je správa výdajů, hledání nových zdrojů příjmů a podobně. Jen pár ředitelů firem skutečně rozumí důsledkům nových a rapidně se měnících technologií pro jejich byznys model a ve většině případů z nich nedokáží vytěžit odpovídající hodnotu. Už jen proto, že si z podstaty svojí práce nemohou udržovat kompletní přehled v oblasti podnikových informačních technologií.

Právě to má být primární úkol podnikového architekta. Jde o profesionála, který má znalosti pro budování mostů mezi oblastí technologie a byznysu. Lawton tuto roli popisuje tak, že podle něj musí jít o partnera pro senior manažery, musí rozumět podnikovým procesům a záměrům nejvyššího vedení a současně umět navrhnout řešení, jak je pomocí IT nejlépe zefektivnit. Tento architekt tedy hledá způsoby, jak co nejlépe propojit pomocí technologických řešení strategické cíle a každodenní operativu.

Podnikový architekt přebírá některé z úkolů CIO

Firmy si toho jsou již vědomy a ačkoliv v řadě případů tuto roli dosud zastával manažer zodpovědný za IT (CIO), nyní můžeme stále častěji podle Lawtona vidět nově otevírané pozice specializovaných podnikových architektů (samozřejmě někdy i pod zcela jiným názvem, ale obsah jejich práce víceméně odpovídá). Ti už nejsou zodpovědní za samotný provoz IT a za nákup nových technologií, ale za to, aby tyto technologie co nejlépe odpovídaly potřebám byznysu firmy. Naopak CIO se může lépe soustředit na svoji práci a odpadá mu starost s neustálým zjišťováním a analyzováním potřeb byznysu.

Vrcholoví manažeři si naštěstí ve většině případů dobře uvědomují, že IT je budoucností jejich firmy a také vědí, že potřebují průvodce po této cestě, který se dokáže orientovat ve světě technologií, poskytovaných služeb a IT řešení. Tímto průvodcem by měl být právě podnikový architekt.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz