RHEL 5.9: Nové funkce pro starší verzi podnikového Linuxu

Albert Ryba | 09.01.2013 | Software | Žádné komentáře

Společnost Red Hat uvolnila novou verzi svého podnikového operačního systému Red Hat Enterprise Linux řady 5 (RHEL). Jedná se o významný update starší řady tohoto OS, která potvrzuje závazek výrobce nabídnout pro svoje produkty dlouhodobou podporu. Ta má v případě RHELu 5 definitivně skončit až v březnu 2020 v rámci rozšířeného cyklu podpory v délce 10+3 roky. Souběžně se totiž pracuje i na aktuální „šestkové řadě“ RHELu, která je na trhu od listopadu 2010 a během příštího měsíce by měla být k dispozici pro beta testery i nejnovější verze RHEL 6.4.

RHEL 5.9 byl vydán téměř po roce od uvolnění finální verze 5.8 (od září byl pak ve fázi beta) a během té doby se nasbíralo poměrně velké množství novinek, které bylo možné do vydání zapracovat. Verze 5.9 slibuje zlepšení v oblasti podpory hardwaru, bezpečnosti, virtualizace, interoperability i vývoje. V druhé polovině prosince pak Red Hat inovoval i svoji virtualizační platformu RHEV na verzi 3.1, která rozšiřuje možnosti škálování, administrace prostředí, správy sítí, řízení datových úložišť a provozu virtuálních desktopů.

Mezi hlavní novinky v operačním systému Red Hat Enterprise Linux 5.9 patří:
Lepší podpora hardwaru – RHEL 5.9 demonstruje výsledky partnerství s významnými dodavateli hardwaru a nabízí nativní podporu pro nejnovější procesory, čipsety a vylepšené ovladače pro nejrůznější zařízení.
Lepší podpora aplikací – RHEL 5.9 nyní obsahuje nový balíček rsyslog5, který má být mnohem rychlejší a spolehlivější než předchozí verze rsyslogu. Také Samba byla aktualizována na verzi 3.6 a přináší několik vylepšení včetně podpory protokolu SMB2 (pro sdílení souborů s počítači s Windows), přepracovaný tiskový server a zvýšenou bezpečností ve výchozím nastavení.
Nové možnosti pro virtualizaci a multi-vendor prostředí – nově RHEL 5.9 obsahuje ovladače Microsoft Hyper-V, což má zlepšit možnosti hostování heterogenních multi-vendor prostředí a tím pádem i vyšší flexibilitu a interoperabilitu pro podniky.
Nové vývojářské nástroje – mezi novinky pro vývojáře patří podpora vývoje a testování v poslední verzi OpenJDK 7, dále vývojářský nástroj pro podporu IPv6 sítí či třeba vylepšené rychlejší kompilery.
Zlepšená bezpečnost, standardy a nové certifikáty – bezpečnost je jednou z oblastí, ve které Red Hat pečlivě hlídá aktuální trendy. Nově se zaměřil na přísnější kontroly bezpečnosti pomocí testu robustnosti hesel. Díky tomu by měl být RHEL 5.9 vhodnější i pro použití v úřadech státní správy, které mají vysoké nároky na bezpečnost.
Vylepšení Subscription managementu – nově je Subscription management ve výchozím nastavení zapnutý, což umožňuje lépe lokálně spravovat přihlášení k operačnímu systému. Zlepšena je možnost tvorby reportů a přehledů a také došlo k vylepšení uživatelského rozhraní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz