Smartphony poráží tablety ve spotřebě mobilních dat

Albert Ryba | 15.01.2013 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Studie společnosti Arieso poukazuje na zajímavou skutečnost. A to, že smartphony, resp. jejich uživatelé, jsou z hlediska spotřeby mobilních dat značně „hladovější“, než je tomu v případě tabletů. Toto zjištění by mělo pomoci mobilních operátorům lépe optimalizovat svoje sítě z hlediska pokrytí a správy.

Studie, která byla vydána tento týden, označuje za tři největší „konzumenty“ dat smartphony Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S3 a HTC Sensation XL. Všechno jsou to modely vyšší třídy, které si zjevně uživatelé pořídili právě za účelem pohodlného a dlouhodobého surfování na internetu. Ve srovnání s loňským žebříčkem je to poměrně velký rozdíl, neboť tehdy byl v první trojce umístěn jen jeden smartphone – iPhone 4S. Ten byl na první příčce a za ním se pak co do spotřeby dat umístil tablet iPad 2 od Applu a na třetím místě pak původní iPad. I toto je mimochodem zajímavé zjištění, protože původní kralování Applu bylo z tohoto pohledu již narušeno silnými konkurenty a je vidět, že uživatelé s vysokými nároky na mobilní práci již v řadě případů sahají po alternativách k dříve „neporazitelným“ produktům Applu.

Jak si poradit s mobilními daty?

Data, ze kterých studie společnosti Arieso vychází, jsou převzatá od evropských operátorů a celkem bylo zkoumáno 125 různých typů přístrojů, z nichž každý mělo nejméně 1 000 uživatelů. Jde tedy o poměrně velký vzorek.

CTO společnosti Arieso Michael Flanagan je přesvědčený, že tato zjištění jsou klíčová nejen pro operátory, ale také pro firmy, které jej mohou brát jako vodítko pro to, jaké datové paušály pro svoje zaměstnance podle typu používaného přístroje pořídit.

Spotřeba mobilních dat navíc stále rychleji roste a pro operátory znamená vysoké nároky na jejich síť a také stoupající náklady, kterým neodpovídají relativně nízké příjmy z datových paušálů. V některých zemích se navíc již operátoři začínají obávat o dostatečnou kapacitu svojí sítě. Příkladem může být třeba Jižní Korea, kde operátoři naráží na problém spojený s tím, že kapacita rychlých datových sítí čtvrté generace (4G) přestává dostačovat poptávce. Většina operátorů po světě je navíc v současnosti ve fázi přechodu mezi 3G a 4G sítěmi a pokrytí rychlejšími sítěmi se obvykle omezuje jen na velká města. To má za následek frustraci uživatelů, kteří mají stále častěji přístroje s podporou 4G technologie LTE, ale ve většině situací mohou využívat jen pomalejší 3G síť. Na to by jim ovšem vystačil i levnější přístroj. Situaci vyhrotí i fakt, že letos bude již většina přístrojů vyšší a střední třídy vybavena standardně právě integrovaným 4G modulem.

Mobilní sítě musí být inteligentnější

Jedním z dalších výsledků studie je i fakt, že operátoři by měli předhodnotit svoje datové plány a nabídnout více různých tarifů. Zejména pro uživatele tabletů, kteří jejich sítě až tak nevytěžují, by Michael Flanagan doporučil zvýšení objemů limitů pro přenášení dat a i když to podle něj operátorům nepřinese více peněz, docílí tím vyšší spokojenosti svých zákazníků využívajících tablety.

Co se týká vývoje do budoucna, je Michael Flanagan přesvědčený, že dojde ještě k mnohem agresivnějšímu nárůstu poptávky po mobilním datovém připojení. Pro operátory to bude znamenat nutnost dalších vysokých investic do jejich sítí, které budou muset být co „nejinteligentnější“, aby si s touto zátěží dokázaly poradit. Základem je právě schopnost identifikovat zdroje největšího zatížení a existující úzká hrdla, zaměřit se na optimalizaci těchto případů a investovat jen tam, kde to má smysl. Příkladem může být třeba nasazení více malých buněk v oblastech s vysokými datovými nároky, které jsou výrazně levnější a mohou být i rychleji instalovány než je tomu u klasických základnových stanic, které pokrývají širší území, na němž se ale často nacházejí nepříliš využívané oblasti. Dále pak operátoři podle Flanagana potřebují zlepšit správu svojí sítě a dokázat dynamicky přesouvat volné kapacity tam, kde je to právě potřeba.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz