Surface Pro: Tablet na práci nebo jen módní doplněk?

Martin Noska | 24.01.2013 | Hardware | 1 komentář

Nové tablety Surface Pro od Microsoftu budou uvedeny na trh 9. února. Zatím ale jen v USA a v Kanadě. Budou vybaveny procesory Intel Core i5 s grafickou kartou HD Graphics 4000, 4 GB RAM, displejem 10,6“ s rozlišením 1 920 x 1 080 bodů a disky typu SSD s kapacitou 64 nebo 128 GB. To vše při váze 900 gramů a tloušťce mírně přes 1,5 cm. Parametry tedy odpovídají výkonnému PC v kapesním balení.

Na druhou stranu výkonná konfigurace znamená kratší výdrž baterie, která nebude o moc delší než u dnešních notebooků (4-5 hodin), prakticky nulové možnosti budoucího „upgrade“ a také relativně vysokou cenu. Mají přístroje Surface Pro šanci uspět a stát se zejména pracovním nástrojem v oblasti byznysu, jak Microsoft zamýšlí?

Cena za „luxus“ není nízká

Původní verze tabletů Surface s Windows RT se příliš velkého úspěchu zatím nedočkala a sázka Microsoftu na dojem luxusnosti a vysoké ceny také zatím příliš nevychází. Ani Surface Pro nejde jinou cestou, protože základní verze s diskem 64 GB bude stát 899 dolarů, s diskem pak 999 dolarů. Ovšem bez příslušenství jako je klávesnice, kryt sloužící pro psaní nebo myš pro Surface, které bude nutné dokoupit zvlášť. Součástí navíc není kancelářský balík Office, který byl v první generaci Surface již předinstalován…

Za podobnou cenu se dá dnes již bez problémů pořídit až 10 tabletů s Androidem, ale Microsoft spoléhá zejména na spojení s novými Windows 8 a na podporu existujících aplikací. Řada komentátorů a analytiků je již od začátku ale skeptická.

Až příliš dobrý displej

Jednou z oblastí spekulací je použitý displej. Je pravdou, že úhlopříčka 10,6“ není úplně malá a stala se standardem například u netbooků. Ve spojení s dotykovým ovládáním Windows 8 by měly být přístroje Surface Pro poměrně pohodlně ovladatelné, otázkou je, zda v kombinaci s Full HD rozlišením nebudou pro některé uživatele s většími prsty ovládací prvky až příliš titěrné (viz kapitola věnovaná aplikacím).

Ale pokud se stále bavíme o samotném displeji, jeho úhlopříčka je stále téměř o palec větší než na iPadu, který si našel cestu do mnohých firem a je v řadě případů využíván zaměstnanci pro každodenní práci. Nicméně výhodou iPadu jsou právě nativní aplikace napsané pro 9,7“ displej, takže samotná úhlopříčka v tomto případě není rozhodujícím faktorem.

Není nad klasickou klávesnici

Nicméně větší obavy panují kolem klávesnice a aplikací. K Surface Pro je sice možné dokoupit za 119 dolarů tzv. Touch Cover (kryt sloužící jako klávesnice, ale bez skutečných fyzických kláves) nebo za 129 dolarů Type Cover (kryt obsahující skutečné fyzické klávesy), ale zkušenosti ukazují, že ani jedna varianta není pro psaní ideální. Touch Cover je spíše alternativou k virtuální klávesnici na dotykovém displeji a při zadávání textu vám přinese větší pohodlí nanejvýš v tom, že si jej můžete položit před Surface a ten používat jen jako monitor.

Ani dražší Type Cover ale není dokonalý, protože díky nízké tloušťce má jen malý zdvih kláves a pro delší psaní může být nepohodlný. A je potřeba mít stále na paměti cenu, za kterou dnes není problém pořídit již celý tablet s Androidem.

Běh existujících aplikací není bez problémů

Co se týká zmíněných aplikací, i to je kapitola sama pro sebe. Levnější přístroje Surface s Windows RT jsou omezeny jen na aplikace pro nové rozhraní, které často nepokrývají potřeby podniků. Ty vyžadují běh existujícího softwaru, což byla zpočátku i jedna z překážek adopce iPadu a Microsoft zjevně sází na tuto notu. Nicméně jak ukazují první zkušenosti, klasické aplikace navržené pro stolní počítače s velkými nedotykovými obrazovkami, nejsou na 10,6“ Full HD displeji s dotykovým ovládáním příliš dobře provozovatelné a jejich ovládání je krajně nepohodlné.

Jde tedy spíše o nouzové řešení, než o celodenní nástroj, neboť náročné ovládání výrazně snižuje efektivitu a produktivitu a výsledkem bude v řadě případů skutečnost, že i přes podporu existujících x86 aplikací budou uživatelé raději provozovat nově vytvořené aplikace pro dotykové rozhraní. Jak ale bylo před chvílí zmíněno, těch je zatím stále jen malé množství, zejména pro podnikové účely.

Opravdu potřebujete Surface Pro?

Sečteno a podtrženo. Vzhledem k tomu, že cena v Česku u Surface Pro bude jistě začínat minimálně na 20 000 Kč (i když evropské ceny ještě zveřejněny nebyly, stejně jako datum uvedení v ČR), je potřeba zvážit, zda je to investice, která se vám opravdu vyplatí. Zda místo Surface Pro s klávesnicí nekoupit klasický 13,3“ ultrabook, který nabídne podobné vlastnosti z hlediska mobility, ale může být pro běžnou práci výrazně použitelnější.

Pod 20 000 Kč není dnes problém sehnat ultrabook s procesorem Core i5, s diskem SSD 128 GB a s výdrží 7-8 hodin (např. Lenovo U300s nebo Acer Aspire S3). A navíc pokud jste si nezamilovali nové rozhraní Windows 8, máte v případě ultrabooku možnost sáhnout po verzi s Windows 7, což je varianta, která v případě Surface Pro nebude ani nabízena.

1 komentář u článku “Surface Pro: Tablet na práci nebo jen módní doplněk?”

  1. Linuxák napsal:

    Z takového článku bude mít Microsoft jistě velkou radost :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz