Thunderbolt vs. USB 3.0: Kdo se stane vítězem?

Albert Ryba | 17.01.2013 | Hardware | 2 komentáře

I když Intel propaguje technologii Thunderbolt jako výrazný posun v přenosu dat a zainvestoval do jejího vývoje nemalé peníze, podle komentátorů nemá příliš šancí prosadit se v mainstreamu. I když přináší výrazně lepší možnosti než zastaralé USB 2.0 a překonává i USB 3.0, pro většinu uživatelů i výrobců zůstane Thunderbolt pravděpodobně nezajímavý.

Jedinou výjimkou je Apple, který se ani v minulosti nerozpakoval experimentovat s využitím některých specifických technologií, které ale zůstaly omezeny do velké míry jen na jeho počítače. Viz například Firewire. Jedná se totiž o poměrně uzavřený trh se specifickými uživateli, pro než obvykle není cena hlavním kritériem, kde Apple může určitou technologii prosadit snáz než je to možné ve světě PC. V něm zcela bezkonkurenčně kraluje USB a lze si jen těžko představit, že by si Thunderbolt mohl ukrojit větší část z jeho podílu.

Problémem je i poměrně vysoká cena periferií a dokonce i kabelů pro Thunderbolt, která jeho použití omezuje jen na velmi specifické případy. Pokud tedy spekulujete, zda má smysl pořídit hardware s podporou technologie Thunderbolt, nelze doporučit nic jiného, než důkladně zvážit, zda vaše potřeby nepokryje i USB 3.0. Toto rozhraní navíc čeká revize, v rámci níž by se mělo Thunderboltu přinejmenším vyrovnat…

Bitvy nevyhrávají jen parametry

Thunderbolt kombinuje rozhraní PCI Express a DisplayPort do jednoho kabelu a současně zahrnuje i napájení (o výkonu 10 wattů). Lze jej tak použít pro přenos obrazu, dat i pro napájení periferií. Rychlost je stanovena na 10 Gb/s oběma směry a na jeden port je možné připojit až sedm zařízení. To se může hodit třeba pro velké displeje, vysokorychlostní úložné systémy a podobně. Nevýhodou je ale omezená délka kabelů, které typicky nepřesahují 2 metry.

Dosavadní verze USB 3.0 má rychlostní limit 5 Gb/s a je schopna poskytnout napájení o výkonu maximálně 4,5 wattu, nicméně již je na cestě jeho nová revize, která by měla nabídnout také 10 Gb/s. A to pro využití stejných kabelů a konektorů, neboť změny se týkají hlavně efektivnějšího kódování přenášených dat. Již v loňském roce ovšem byla představena technologie USB PD, která umožní přes USB napájet i zařízení se spotřebou až 100 wattů. Je v takovém případě vůbec důvod sáhnout po periferiích s podporou Thunderboltu?

Pro většinu situací pravděpodobně nikoliv. Ačkoliv rozhraní USB 2.0 je již v současnosti beznadějně zastaralé, většina uživatelů si s ním stále vystačí. Pokud nikoliv, tak s USB 3.0 určitě, protože jen málo dnešních periferií dokáže využít jeho možnosti naplno. Naopak podniková sféra pak bude spoléhat spíše na síťové připojení periferií (už jen z hlediska možné správy), než na jejich zapojování pomocí dalších rozhraní.

Neradostná pozice Thunderboltu

V současnosti se dá říct, že v dnešní době mohou Thunderbolt využít zejména profesionálové pracující s velkými objemy médií na externích zařízeních. A to je pro prosazení na trhu málo a drtivá většina technologií, které měly jen omezené využití, v této pozici také zůstala až do svého zániku. Malý trh současně zamezuje výraznějšímu poklesu cen zařízení s podporou Thunderboltu, což je ale současně nutná podmínka pro jeho proniknutí do mainstreamu. Naopak USB 3.0 již prakticky z hlediska ceny starší USB 2.0 nahradilo. Jinými slovy, Thunderbolt se pohybuje v začarovaném kruhu, ze kterého nevede cesta ven.

Právě posledním hřebíčkem do rakve by měla být zmíněná nová revize USB 3.0, která byla odhalena začátkem měsíce na veletrhu CES. Velkou výhodou má být plná kompatibilita s existujícím hardwarem (stále včetně zpětné kompatibility s USB 2.0) a organizace USB Implementers Forum, která nový standard připravuje, tvrdí, že by měl být dokončen v polovině letošního roku. Hardware, který jej bude využívat, by se pak měl objevit na trhu zhruba v horizontu jednoho roku. Thunderbirdu nemůže pomoci ani případné další zlepšení jeho parametrů, protože v tomto souboji nejde ani tak o parametry, jako o přidanou hodnotu, kterou je v případě USB kompatibilita s existujícím hardwarem a určitě i větší cenová dostupnost.

Rok 2013 se tedy téměř jistě nestane rokem Thunderboltu, ale naopak pravděpodobně rokem, jenž definitivně rozhodne o jeho zániku.

2 komentáře u článku “Thunderbolt vs. USB 3.0: Kdo se stane vítězem?”

  1. Patrik Veselík napsal:

    V tomto případě závisí jen a jen na Intelu. Co se stane standardní součástí čipsetu, to vyhrává, protože je to v počítači „zadarmo“.

    Ještě poznámku k napájení – to je fajn v případě stolních počítačů. Ale u mobilních zařízení to tak lehce nepůjde (obzvlášť, pokud se budeme chtít přiblížit oné metě 100 W).

    • TNT napsal:

      Trochu si nejsem jistý tím, jakou roli hraje Intel – na jedné straně vyvíjí Thunderbolt, na druhé je součástí USB fora a třeba zrovna ta technologie USB PD byla představena na Intel Developer Foru. Nehraje tak trochu sám proti sobě???

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz