Ubuntu se letos zaměří na mobilní přístroje a cloud

Albert Ryba | 02.01.2013 | Cloud, Mobilita, Software | Žádné komentáře

Zakladatel společnosti Canonical Mark Shuttleworth nastínil svoje plány s Ubuntu pro letošní rok. Tato populární linuxová distribuce by podle něj měla být dále přizpůsobována aktuálním trendům, jako je mobilita a cloud computing. To, zda jsou jeho plány reálné nebo utopické můžete posoudit sami.

Vzhledem k tomu, že smartphony a tablety se stále častěji uplatňují v situacích, kde se dříve používaly tradiční počítače a služby v cloudu jsou stále méně postradatelné, musí se tomuto trendu přizpůsobit i operační systémy. Ostatně společnosti jako Microsoft nebo Apple již v tomto ohledu udělaly řadu důležitých kroků vpřed.

Trnitá cesta Ubuntu do mobilního světa

Ubuntu se snaží na tablety proniknout již od roku 2010, kdy společnost Canonical představila kontroverzní rozhraní Unity. Nicméně výsledkem bylo spíše znechucení řady dosavadních příznivců, kteří se začali rozhlížet po alternativě (např. Linux Mint) a nikoliv prosazení v oblasti tabletů. Podle Shuttlewortha šlo ale o důležitý krok, který otevírá Ubuntu cestu pro adopci na mnoha typech zařízení a původní odpor podle něj již opadl.

Mark Shuttleworth na konci minulého roku zveřejnil blogový příspěvek, ve kterém detailněji odhaluje svoje plány. Podle něj je primárním cílem v roce 2013 dostat Ubuntu na mobilní telefony a tablety. To je spojené i s adaptací uživatelského rozhraní, které by mělo být nativní na všech platformách a snadno ovladatelné. Komunita kolem Ubuntu se rozšiřuje a zahrnuje stále více mobilních vývojářů, kteří potřebují nové nástroje a frameworky pro tvorbu mobilního softwaru. Důležité je ale nejprve definovat nové kategorie přístrojů, na které se Ubuntu zaměří, což pak umožní vývojářům lépe pracovat a vyvíjet nový software. Rok 2013 tak bude ve znamení proměny tradičního desktopu, nesmí ovšem dojít k roztříštění jeho obrazu, ale naopak k jeho zesílení.

Ačkoliv se zatím nezdá pravděpodobné, že by některý z velkých výrobců mobilních přístrojů sáhl po Ubuntu jako po hlavním (či jen vedlejším) operačním systému pro svoje přístroje, je zakladatel společnosti Canonical přesvědčený, že se mu podaří prosadit se v této kategorii přístrojů cestou „zdola“. Tedy v podobě alternativních variant firmwaru (ve stylu známých Cyanogen modů), které by si uživatelé přístrojů sami instalovali místo původních OS. Jedná se ovšem o cestu, která je vhodná spíše pro nadšence a fanoušky, než pro masovou adopci. Nicméně mělo by jít jen o první krok a rozšiřování Ubuntu v mobilních přístrojích by mělo pokračovat systematicky a Shuttleworth vidí Ubuntu jako potenciálního konkurenta Androidu. To se mu ovšem nepovede bez podpory velkých výrobců a zatím se nezdá, že by některý z nich byl nasazení Ubuntu na svých přístrojích nakloněn.

Cloud jako výzva pro Ubuntu

Co se týká cloudu, Shuttleworth zatím jen velmi mlhavě poodhaluje svoje plány s tím, že Ubuntu by mělo přinést snazší, rychlejší a efektivnější škálování pro běh v rámci cloudové infrastruktury a také podporovat vytváření cloudů pro vlastní i komerční účely. Zde se zatím prosazuje poměrně intenzivně konkurenční Red Hat a nevypadá to, že by měl příliš silnou konkurenci ze strany ostatních linuxových hráčů.

Cílem má být stav, kdy by se Ubuntu mělo stát jasnou volbou v případě budování big data clusterů či vysoce škálovatelných úložných systémů. To má být s Ubuntu mnohem rychlejší a snazší než s jakoukoliv jinou platformou a zásluhu by na tom měli mít zejména členové komunity zaměření na cloud. Důležité je také to, aby přístup ke cloudovým instancím jak z mobilu, tak z PC či serveru byl na srovnatelné úrovni a aby potřebné nástroje a knihovny byly dostupné a stejně funkční bez ohledu na uživatelské rozhraní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz