Analytik: Tablety iPad trpí nedostatkem inovací

Albert Ryba | 18.02.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Již nedávno analytici upozorňovali na to, že Apple se dostává do vážného nebezpečí z hlediska nabídky svých produktů. Ty již přestávají být vnímány jako exkluzivní high-end, jak tomu bylo v uplynulých letech, ale jsou brány spíše za standard, což by mělo Apple pro úspěšné prodeje přinutit změnit jeho stávající strategii. Více najdete v článku Apple potřebuje pro dlouhodobý úspěch změnu strategie. Nyní analytik Citibank Glen Yeung tvrdí, že i samotná vlajková loď Applu, tablet iPad, je v ohrožení a to zejména ze strany nové generace PC, protože přináší jen minimum inovací.

Podle Yeunga je potřeba, aby Apple svoje tablety iPad proměnil výrazněji než dosud, a aby dokázal nabídnout výrazně lehčí, tenčí a rychlejší přístroj, který opět posune mobilní computing dále. Je poměrně pravděpodobné, že Apple letos ve třetím kvartálu uvolní iPad Mini s Retina displejem a také iPad 5, oba přístroje navíc s novými procesory. Ale pravděpodobně nepůjde o nijak zásadní posun a spíše opět dojde jen na drobné inovace, které podle Yeungových slov nebudou schopny zvrátit trend pokračující ztráty podílu iPadu na trhu.

Architektura x86 vrací úder?

Naopak tablety vycházející z x86 architektury podle tohoto analytika letos zažijí velký rozmach, objeví se řada nejrůznějších modelů s poměrně rozličnou výbavou, a Applu tak přibude nová vlna konkurence. Lze také očekávat, že se objeví řada nových modelů ultrabooků s cenou pod 600 dolarů, které by mohly být trhem kladně přijaty a přinesly by konkurenci zejména pro tablety s úhlopříčkou kolem 10“.

Glen Yeung sází zejména na procesory Core čtvrté generace (Haswell), které plánuje Intel uvolnit letos v červnu. Ty budou založeny na stejné 22nm architektuře jako procesory Ivy Bridge a budou využívat i shodnou technologii 3D tranzistorů, ale měly by poskytnout lepší výkon a nižší spotřebu při stejné frekvenci. Měly by být tak ideálními čipy pro použití v mobilních zařízeních, která jsou závislá na napájení z baterie.

Dostane se Apple pod tlak?

Ačkoliv dosud tomu bylo tak, že Apple spíše ukusoval z koláče trhu s PC, může se situace na trhu poměrně rychle změnit. Trh je totiž podle Yeunga poměrně nestálý, protože je závislý na momentálním rozpoložení spotřebitelů. Apple je obzvlášť zranitelný proto, že uvádí nové generace svých přístrojů zhruba jednou ročně, a pokud se „netrefí“ do naladění uživatelů, může se velmi rychle dostat na slepou kolej. A další výhybka na jeho trati přijde až za další rok. Jedná se o reálné nebezpečí, které již v minulosti vyřadilo ze hry řadu úspěšných firem, které tak zmizely ze hry doslova „přes noc“ (stačí si vzpomenout třeba na kdysi slavné 3DFX, ovládající téměř celý trh s 3D akcelerátory).

Výrobci PC se současně snaží hledat všemožné skuliny, jak posílit svoje pozice a jak dodat více svých produktů. Již si většinou uvědomili, že lidé nebudou chtít kupovat více desktopů a notebooků, ale že nyní touží po smartphonech a tabletech. Mobilní trh je stále daleko od svého nasycení a je zde velký potenciál pro inovace, které Apple rozhodně nevyužívá se svým ročním cyklem inovací na sto procent. Vzhledem k tomu, že nové modely iPadů lze očekávat až v druhé polovině letošního roku, mají nyní výrobci PC poměrně solidní prostor pro útok. Musí ale jednat rychle a dokázat přilákat uživatele na svojí stranu. Ostatně Apple bez Steva Jobse také podle mnohých komentátorů ztratil schopnost vzbuzovat v kupujících nadšení a touhu, díky které se v posledních letech dostal mezi giganty ve světě IT.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz