Big data pomohou zlepšit firemní bezpečnost

Albert Ryba | 27.02.2013 | Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Podle Arta Coviella, který je výkonným předsedou společnosti RSA, přináší fenomén práce s velkými objemy dat (big data) i nové způsoby pro tvorbu bezpečnostní architektury a správu bezpečnosti ve firmách. Výsledkem tak má být zlepšení ochrany před útočníky s využitím inteligence, získané analýzou velkých objemů dat.

Coviello tuto svoji myšlenku představil v úvodní přednášce na RSA konferenci a podle něj big data umožňují zcela nový vhled do sociálního, mobilního i cloudového prostředí a nabízí množství dat, která mohou být různě rozdělena, rozčleněna a analyzována inteligentními bezpečnostními systémy. Otevírá se tak nový prostor systémům založeným právě na znalostech a inteligenci, které by se mohly stát budoucím stálicí podnikové bezpečnosti. Tyto systémy by měly být schopny se samy vyvíjet a učit se ze změn. Současně by měly být podle Coviella schopny detekovat anomálie a reagovat na ně.

Analýzy dat zlepší podnikání

O tom, že analýzy dat pro bezpečnostní účely jsou zatím v plenkách, vypovídá i report agentury IDC, podle níž je analyzováno jen asi 1 % z dostupných informací. Díky tomu zůstává mnoho znalostí skryto a podle Coviella přinese nasazení data miningových metod na soubory velkých dat jasný vhled do toho, co je bezpečné a co nikoliv.

Ačkoliv teorie tedy již existuje, zatím v podnikovém prostředí tento zlom ještě nenastal a firmy zatím provádějí analýzy zejména pro účely zefektivnění svého obchodování, ale nikoliv pro zlepšení bezpečnosti, ochrany svých zdrojů a pro vytvoření nových strategií správy rizik.

Art Coviello z RSA přitom zdůraznil, že nedávné útoky na Apple, Facebook nebo Twitter jsou typickými scénáři, ze kterých by bylo možné se poučit a lépe porozumět, co se stalo a jak se vůči podobným útokům bránit v budoucnu. Podle něj byly tyto útoky jen předzvěstí k budoucím, mnohem destruktivnějším útokům. Ty budou motivovány jak snahou získat data, tak i poškodit konkurenta v očích veřejnosti.

Big data další konkurenční výhodou

„Útoky nabírají na intenzitě, takže je jasné, že se musí vyvíjet i podniková bezpečnost a právě analýzy velkých objemů dat jsou k tomu dobrou cestou,“ tvrdí Art Coviello. Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, pro byznys mohou mít analýzy big dat pro účely bezpečnosti velký přínos. Klíčem je ale dokázat datům správně porozumět, mít odborníky, kteří je dokáží správně interpretovat a vyhodnocovat existující situace.

Jedná se o nový prvek v korporátním prostředí, který vyžaduje novou formu znalostí a nové modely jednání. Odměnou ale bude výrazná přidaná hodnota pro byznys i pro firmu samotnou. Cílem pro firmy by tak mělo být vytvoření sdílené datové architektury, kde budou dostupná data analyzována pro nejrůznější účely a výsledky následně používány v řadě oblastí jejich činností. To pak podnikům přinese konkurenční výhodu a poskytne jim to lepší kontrolu nad situací, v níž se nalézají.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz