Češi nechtějí diakritiku v doménách

Albert Ryba | 13.02.2013 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Česká internetová veřejnost opět odmítla možnost registrace domén .CZ s diakritickými znaky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který pro sdružení CZ.NIC realizovala společnost Markent. Proti zavedení systému IDN (Internationalized Domain Names) se vyslovilo celých 68 procent respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 procent oslovených zástupců organizací. Výsledky průzkumů mají být pro sdružení CZ.NIC, které působí jako správce registru českých domén, hlavním východiskem při rozhodování o přijetí či odmítnutí IDN.

Jako hlavní nevýhody IDN respondenti z řad jednotlivců nejčastěji uváděli zbytečné zmatky a chaos při psaní doménových jmen, nezvyk, riziko překlepů, problémy při psaní doménových jmen v zahraničí nebo nejasná pravidla pro rozhodnutí, kdy diakritiku v názvu domény použít a kdy naopak zůstat u tradičního způsobu zadávání. Mezi výhodami se potom nejčastěji objevovala lepší srozumitelnost, přesnější rozlišení názvu domén, jednoduchost, lepší orientace při hledání nebo možnost psát název domény foneticky.

V rámci uskutečněného průzkumu byli na téma IDN v doméně .CZ dotazováni i ti, kteří už nějakou doménu mají, tedy držitelé domén .CZ. Protože se jedná o výjimečnou skupinu respondentů, byla jim také položena speciální sada otázek. Výsledky tohoto dotazování jsou společně s dalšími údaji z aktuálního i předchozích průzkumů zveřejněny na webu www.háčkyčárky.cz.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz