České firmy nezvládají držet krok s nárůstem dat

Albert Ryba | 08.02.2013 | Analýzy, Cloud | Žádné komentáře

Každá třetí malá a střední firma (35 %) podnikající v České republice nemá podle analýzy společnosti Outsourcing Solution kontrolu nad firemními daty. V případě havárie nejsou tyto firmy schopny informace včas a řádně obnovit. Třetina firem není schopna data obnovit do 24 hodin od výpadku. To už představuje vážné ohrožení provozu a reputace společnosti. Navíc jen necelých 10 procent firem má vypracovaný a odzkoušený plán obnovy.

Provedená analýza se zaměřila na způsob nakládání s daty ve 200 malých a středně velkých firmách (50–300 zaměstnanců) působících v různých sektorech.

Klasická infrastruktura se stává zastaralou

Za neslavným skóre stojí nejen liknavost firem, ale také závratné tempo růstu objemu ukládaných dat. V malých a středních firmách se množství dat každoročně zvýší o 18 procent. Tento nárůst se ročně zvyšuje o zhruba 2 procentní body, takže příští rok to bude již 20 procent.

Firmy jednoduše nezvládají data správně ukládat a hlavně nemají vyzkoušeno, jak rychle obnovu ve skutečnosti zvládnou. Ve více než polovině firem si nikdy neověřili, jak rychle zvládnou data zprovoznit. V případě havárie jsou pak velmi zaskočeni délkou výpadku, která je obvykle dvojnásobná oproti tomu, co firma předpokládá.

Příval digitálních informací prodražuje nákup úložného prostoru, a proto se začínají prosazovat jiné než klasické způsoby zálohování (pevné disky uložené v sídle firmy). Po počáteční nedůvěře začínají stále častěji firmy ukládat data přes internet do virtuálních on-line úložišť (takzvaná cloudová úložiště).

Je outsourcing řešením?

Nakupovat stále nové pevné disky a další zálohovací technologie by bylo příliš nákladné, proto si potřebný prostor zákazník pronajímá u poskytovatele cloudových služeb, který se o provoz stará, nicméně je potřeba ohlídat si, zda nepřekračujete předem domluvenou kapacitu, protože pak se vám pronájem „nad plán“ může poměrně hodně prodražit.

Ve firemním sektoru se z cloudových služeb prosazuje nejen ukládání a zálohování dat, ale také využívání elektronické pošty a provoz účetních a podnikových systémů.

Podle informací společnosti Outsourcing Solution je meziroční nárůst poptávky o cloudové služby padesátiprocentní. Firmy zejména oslovuje flexibilita řešení a pružná cena, která se odvíjí od množství ukládaných dat či využívaných služeb. Firmy nemusí kupovat nový hardware ani sledovat nejnovější technologické trendy, na druhou stranu jsou pak poměrně závislé na poskytovateli služeb. V případě volby nespolehlivého poskytovatele může firmu potkat více škody než užitku.

Experti obecně doporučují svěřit svoje data byť dražší, ale renomovanější společnosti než malému a nepříliš známému hráči, který nabízí nižší ceny, jež ale mohou být na úkor úrovně technologického řešení, které nabízí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz